alkoGogle

W naszej szkole miały miejsce niecodzienne zajęcia z wykorzystaniem alkogogli. Uczniowie klas VII a, VII b oraz III b gim uczestniczyli w warsztatach “Świat w alkogoglach”. Celem zajęć było zaprezentowanie młodzieży skutków wynikających z zażywania substancji psychoaktywnych. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanego tematu uczniowie mieli możliwość założenia alkogogli - specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po wypiciu alkoholu (nasze imitowały stan nietrzeźwości 0,8 – 1,5 promila). Każde ćwiczenie najpierw było wykonywane bez okularów, aby porównać efekt tych samych czynności na trzeźwo i pod wpływem alkoholu. Okazało się, że założenie alkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu i kolorów. Było sporo śmiechu, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu i uzmysłowiły, że można zrobić sobie lub innym ludziom krzywdę. Trzeba przyznać, że wiedza naszych uczniów na temat substancji uzależniających jest bardzo duża, a w połączeniu z praktycznymi ćwiczeniami w alkogoglach pozwoli dokonywać im tych właściwych i zdrowych wyborów. Uczniowie z całą pewnością wyszli ze spotkania ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość. Dziękujemy Paniom Agnieszce Szulc i Alicji Roczniak za ciekawą lekcję.