Konkurs pięknego czytania

Kontakt z żywym słowem wyparła telewizja, telefon komórkowy i tablet, których narzędziem jest głównie obraz - nie język. W efekcie dzieci i młodzież rzadziej sięgają po książkę, co przekłada się na trudności w czytaniu i rozumieniu tekstu. Czytanie, zwłaszcza głośne, jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek, poza tym ma same zalety: uczy odróżniania dobra od zła, zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów, ćwiczy koncentrację i umiejętność słuchania, pozwala wspólnie przeżywać z bohaterami książek emocjonujące przygody, no i przede wszystkim przygotowuje do wymagań, jakie stawia nauka w szkole. My robimy wszystko, żeby promować czytelnictwo i bibliotekę poprzez organizowanie różnych konkursów. Jednym z nich był cykliczny Konkurs na Mistrza Pięknego Czytania, który odbył się 23 października. Chętnych było sporo, pozytywnym zaskoczeniem było pojawienie się w bibliotece uczniów klas IV, mimo, że konkurs był przeznaczony dla klas V - VIII. Komisja wnikliwie i z przyjemnością wysłuchała fragmentów książek, wśród których znalazły się nie tylko lektury (Mały Książę, Latarnik, Calineczka, Ania z Zielonego Wzgórza), ale też takie tytuły, jak: Dom pod pękniętym niebem, Pochwała brzydoty, Mikołajek, Nieznane przygody Mikołajka, Harry Potter i Zakon Feniksa, Magiczne drzewo. Berło, Zaopiekuj się mną...

Komisja zwracała uwagę na poprawność, płynność, intonację i ekspresję. Poziom konkursu był wysoki, każdy z uczestników sprawił, że można było przenieść się na chwilę do świata bohaterów przedstawianych książek.

Zwycięzcy konkursu:

- na poziomie klas IV - V

I miejsce - Dominik Kotowski, kl. IVd

II miejsce - Olga Kowalak, kl. Va

III miejsce - Bartek Wiśniewski, kl. IVa

- na poziomie klas VI - VIII

I miejsce - Damian Kurowski, kl. VIc

II miejsce - Weronika Dajewska, kl. VIIa

III miejsce - Klaudia Markowska, kl. VIIIa

Gratulujemy!

Wszyscy uczestnicy otrzymali zakładki do książki, poza tym otrzymają ocenę bardzo dobrą z języka polskiego, zwycięzcy - ocenę celującą oraz dyplom i nagrodę na najbliższym apelu.