Wizyta przyjaciół z Wejherowa

11 maja Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmnie gościła młodzież z Wejherowa. Wymiana młodzieży Chełmno-Wejherowo trwa od pięciu lat. Rozpoczęły ją Gimnazjum nr 1 im. Akademii Chełmińskiej

w Chełmnie oraz Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Wejherowie. Po reformie oświaty, nowe szkoły podstawowe postanowiły ją kontynuować.

Na uczniów z Wejherowa czekało wiele ciekawych atrakcji.

Najpierw odbyło się spotkanie w auli szkolnej, gdzie młodzież integrowała się przy słodkim poczęstunku oraz piosenkach wykonanych przez gimnazjalistki.

Później zwiedzili z przewodnikiem - Anną Grzeszną – Kozikowską nasze miasto. W czasie spaceru

nie tylko poznali główne atrakcje Chełmna, ale odwiedzili miejsca, takie jak klasztor czy kościół gimnazjalny związane z Jakubem Wejherem – założycielem ich rodzinnego miasta.

Na zajęciach z języka niemieckiego, prowadzonych przez panią Katarzynę Golebską –Tomczyk dziewczęta i chłopcy z obu szkół wykonywali walentynkową kartę, film instruktażowy do jej wykonania był oczywiście w języku niemieckim. Według uczniów, instrukcja nie była aż taka trudna, zwłaszcza, że cały czas czuwała pani Kasia, ale wykonanie trójwymiarowej karty wymagało precyzji i skupienia.

W czasie warsztatów teatralnych prowadzonych przez instruktora CHDK – Kamilę Cieślewicz uczniowie nie tylko dobrze bawili się i poznawali, ale rozwijali też swoje kompetencje interpersonalne.

Na pokazach pierwszej pomocy młodzież poznała zasady właściwego postępowania w czasie zasłabnięcia, utraty przytomności czy zadławienia u dorosłych i dzieci. Zajęcia prowadzili przeszkoleni uczniowie ze szkolnego koła ratownictwa medycznego.

Wizyta w Chełmnie wzbudziła wśród gości miłe odczucia i ochotę na kolejne spotkanie.

Opr. G. Sulecka