JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM NA TEMAT KORONAWIRUSA?

Drodzy rodzice!

Przed Wami pojawia się często pytanie, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi

na temat koronawirusa i sytuacji z tym związanej. Oto kilka podpowiedzi:

1) najlepiej, (mimo, że to trudne) - jeśli przekazujemy dzieciom informacje, w sposób spokojny i rzeczowy, starając się opanować własne silne emocje, nerwowość i lęki. Jeżeli będziemy rozmawiać w taki sposób z którego wynika, że wiemy co się dzieje i panujemy nad sytuacją to dziecko będzie spokojne. Pamiętajmy, iż to co najbardziej dzieci stresuje, to właśnie brak informacji i zdenerwowanie dorosłego. Jeżeli dziecko widzi dorosłego, który wie co zrobić, zna zasady, które obowiązują, to czuje się bezpieczne.

2) Wykorzystaj rzeczowe i prawdziwe informacje podawane przez źródła oficjalne np.: Sanepid, Ministerstwo Zdrowia, www.gov.pl/web/zdowie/comusisz-wiedziec-o-koronawirusie, stronę WHO.

„Covid-19 jest chorobą układu oddechowego wywołaną przez nowy koronawirus. Zazwyczaj zaczyna się od wysokiej gorączki, później pojawia się suchy kaszel i duszności. Niektórzy pacjenci wymagają leczenia szpitalnego.

Najprawdopodobniej wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, gdy zarażona osoba w naszym otoczeniu kaszle lub kicha” (źródło BBC.com)

3) Dostosuj treści do wieku i emocji własnego dziecka. Do wyjaśnienia najmłodszym, czym jest koronawirus, można posłużyć się darmową książeczką pt. „Cześć. Jestem wirus – kuzyn grypy i przeziębienia. Nazywają mnie koronawirus” napisaną przez psycholog Manuelę Monina Cruz (wersja polska do pobrania na: mamyprojekt.pl, zakładka: koronawirus). W książeczce zawarte są najważniejsze informacje na temat SARS-CoV-2 wraz z kolorowymi ilustracjami i krótkimi zaleceniami odnośnie ochrony przed zakażeniem.

4) Dementuj pogłoski, plotki i mity które docierają do dziecka.

5) Jeżeli dzieci pytają, dlaczego są zamknięte szkoły, nie mogą pójść do koleżanki czy babci itp, to odpowiadajmy po prostu, że dla bezpieczeństwa ich i innych, bo unikanie kontaktów między wieloma ludźmi pozwala na zachowanie zdrowia.

6) W rozmowie przede wszystkim skupiajmy się na przekazaniu dziecku zasad zachowania higieny i bezpieczeństwa:

• częste i dokładne mycie rąk - link do strony z filmem jak prawidłowo myć ręce - przejdź do instrukcji - www.gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak
  • stosowanie żeli antybakteryjnych
  • ograniczenie dotykania twarzy
  • podczas kaszlu i kichania zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką, którą natychmiast trzeba wyrzucić do zamkniętego kosza
  • unikanie kontaktów, utrzymywaniu dystansu minimum 1m
  • w miarę możliwości włączniki światła, przyciski, klamki itp. naciskaj łokciem lub kostką zgiętego palca
  • nie jedz niczego bez umycia rąk, czyli np: jeśli jesteś w mieście nie rozpakowuj batonika czy innego jedzenia, żeby je zjeść.

7) Dobrze zaplanuj czas dziecka, tak by był czas na naukę ale też zabawę i relaks. Warto mieć w zanadrzu kilka sprawdzonych sposobów na czarne myśli np: wspólne czytanie książek, przygotowywanie posiłków, wypieków, zabawy, gry planszowe, rozmowy, przytulanie, ćwiczenia relaksacyjne. Rozmawiajmy o emocjach, o tym, że te trudne też są w porządku, zapewnijmy, że jako dorośli mamy na nie sposoby.

Pozdrawiamy serdecznie!