Szkoła Podstawowa nr 2

im. Stanisława Staszica

W tym roku szkolnym nasza szkoła również włączyła się do akcji “Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Samorządy uczniowskie klas I-III oraz IV-V przez cały okres trwania akcji systematycznie zbierały monety 1, 2 i 5groszowe . W ten sposób mogliśmy pomóc dzieciom, które zostały rozłączone z rodzinami i tym, które są taką rozłąką zagrożone. Klasy I-III zebrały 229 zł 40 gr, a klasy IV-V 260 zł 48 gr . Od grosza do grosza i uzbieraliśmy łącznie 489,88 zł. Serdecznie dziękujemy wychowawcom, panu Pawłowi Hirt oraz Wam drodzy uczniowie za zaangażowanie podczas akcji, za każdy zebrany grosz.

Opiekunowie akcji:

Dorota Kurzeja i Joanna Falencikowska-Bała

28 marca zostały ogłoszone wyniki plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Chełmna 2017 roku, w którym udział brała nasza uczennica – Kinga Lonser. Uczennica z dorobkiem 1382 punktów zajęła czwarte miejsce (do trzeciego miejsca ex aequo zabrakła jednego punktu). Wszystkim bardzo dziękujemy za oddane głosy, a Kindze życzymy dalszych sukcesów.

27 marca w Międzynarodowym Dniu Teatru koło teatralne zaprosiło klasę p. Moniki Kamińskiej na przedstawienie "Bajkowy pociąg".

24 marca 2018 odbył się XIX Turniej Karate Kyokushin o Puchar Burmistrza Józefowa. W zawodach wzięła udział rekordowa liczba 472 zawodników z 41 klubów z 6 krajów i z 10 organizacji kyokushin. Z Łotwy, Rosji, Rumunii, Austrii i Niemiec do Józefowa przyjechało blisko 70 zawodników. Jedną z uczestniczek zawodów była Kinga Lonser uczennica klasy IV A . Kinga wywalczyła 3 miejsce w walkach (kumite), po przez niesportowe zachowanie przeciwniczki i faul, Kinga musiała zrezygnować z walki o finał. To już kolejne podium naszej małej wojowniczki. Gratulujemy!

Uczniowie klasy IVD uczestniczyli w niecodziennej lekcji- lekcji polsko-angielskiej.Temat brzmiał: "HISTORIA CZERWONEGO KAPTURKA - THE STORY OF LITTLE RED RIDING HOOD". Dzieci poznały baśń w wersji polskiej i anglojęzycznej. Najpierw wysłuchały jej po polsku i omówiły przebieg wydarzeń. Następnie drugą część lekcji poprowadziła pani Monika Rosińska. Uczniowie po wysłuchaniu baśni w języku angielskim pracowali z angielskim słownictwem. Można było również obejrzeć wystawkę różnych wersji baśni o Czerwonym Kapturku. Oprócz tego w zajęciach brały udział dzieci ze Świetlicy.

23 marca odbył się VI Wojewódzki Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w Choceniu. Jedną z uczestniczek była uczennica naszej szkoły – Patrycja Michalska, którą do występu przygotowała pani Małgorzata Grabarz. Do zajęcia miejsca na podium zabrakło niewiele, ale i tak cieszymy się z tego, ze mogła reprezentować naszą Szkołę. Mogliśmy poznać nowych ludzi, zobaczyć jaki poziom prezentują soliści i zespoły. Za rok spróbujemy znowu.

Ortogramy przedmiotowe na plakatach w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego

Wszystkie klasy aktywnie uczestniczyły w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

Utrwalaliśmy pisownię języka ojczystego na wszystkich przedmiotach, wykonując plakaty z ortogramami.

Wyniki konkursu:

I miejsce:

IV a ortogramy matematyczne

VI a i VII c ortogramy z j. polskiego

III a Gim słowniczek polsko-angielski

Mamy w ciągu roku wyjątkowe, szczególne dni, na które czekamy. Dni, które różnią się od innych. To święta, do których przygotowujemy się na wiele dni wcześniej. W Szkolnej Bibliotece i Świetlicy również trwają przygotowania. Dzieci bawią się wykonując zajączki i kurczaczki wielkanocne. Oprócz tego czytamy opowieści o wielkanocnych obyczajach.

ZDROWYCH, WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH,

BOGATEGO ZAJĄCZKA I SMACZNEGO JAJKA

ŻYCZY SZKOLNA BIBLIOTEKA I ŚWIETLICA!!!

Co to jest?

Na fontannie w środku miasta zawisły kolorowe skarpety. Czy po to żeby przegonić zimę? Nie, 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa.

Kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary - to symbol niedopasowania społecznego, ale też genotypowego z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa.

Roksana Wittkowska

20 marca uczniowie klas I – III witali wiosnę podczas kolorowego przemarszu „Wiosennego Kapelusza”. Dzieci w przepięknych nakryciach głowy maszerowały ulicami miasta rozdając mieszkańcom Chełmna słodkie upominki. Na Rynku nastąpił moment kulminacyjny – spotkanie wychowanków z burmistrzem miasta Panem Mariuszem Kędzierskim.

Uczniowie naszej szkoły odwiedzili Muzeum Ziemi Chełmińskiej w celu obejrzenia wystawy pocztówek wielkanocnych z kolekcji Mariana Sołobodowskiego. Pocztówki nawiązują do symboliki religijnej, jak i świeckiej, zachwycały bogactwem kolorystyki, różnorodnością tematyczną i obfitością motywów. Pokazują piękną obyczajowość i tradycję. Prezentowana kolekcja obejmuje zagadnienia związane z niezwykle bogatą i barwną symboliką ludową - Wielkanocne zwyczaje na wsi i w mieście, Zmartwychwstaniem Chrystusa, symbolami Wielkiej Nocy takimi jak: jajko, baranek, kurczak i zając, jak i również nawiązujące do wydarzeń historycznych.

17 marca w Kościerzynie odbyły się Mistrzostwa Polski Północnej SHINKYOKUSHINKAI POLSKIEJ FEDERACJI KYOKUSHIN KARATE. W zawodach wzięło udział 209 zawodników z 21 klubów z: Bydgoszczy, Bytowa, Chełmna, Chełmży, Chodzieży, Gdańska, Golubia-Dobrzynia, Józefowa, Kalisza Pomorskiego, Kościerzyny, Lubszy, Łobza, Międzyzdrojów, Nowej Rudy, Solca Kujawskiego, Szczytna, Świecia, Świnoujścia, Torunia, Wąbrzeźna I Złocieńca. Kinga zajęła V miejsce w kategorii kata (pokazy).

UWAGA!!! W Szkolnej Bibliotece został otwarty Kącik Talentów. Mamy już pierwsze prace na wystawce. Chętnych uczniów, którzy chcieliby się pochwalić swymi zdolnościami plastycznymi, manualnymi, pisarskimi prosimy o przynoszenie prac.

Wychowankowie naszej szkoły wzięli udział w akcji pt. „Spotkania z ciekawymi zawodami”, która zorganizowana została przez Zespół Szkół CKP w Grubnie. Uczniowie podzieleni na grupy, zgodnie z wybraną ścieżką kształcenia, mogli poznać istotę i charakter danego zawodu. Dowiedzieli się, czym zajmuje się fachowiec wybranej profesji.Nasi uczniowie, w tym roku wybrali: Technikum Architektury Krajobrazu z innowacjami: bukieciarstwo i florystyka, geodezja w architekturze krajobrazu, aranżacja wnętrz; Technikum Hotelarskie z innowacjami: obsługa ruchu turystycznego, kelner/barman; Technikum Mechatroniczne z innowacją służby inżynieryjno – wojskowe oraz Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.

Oficjalnie ogłaszamy, że tytuł Mistrzów Łamigłówek Językowych w roku szkolnym 2017/2018 otrzymały kl. V c i VII c,

natomiast tytuł Mistrza Sztafety Ortograficznej uzyskała gimnazjalna kl. III b.

Dzień Kobiet to również dzień apaszki i krawata w naszej szkole. Jak co roku atrakcje dla wszystkich kobiet przygotowali chłopcy z SU klas IV-VII. Składali oni życzenia oraz wręczali symboliczne kwiatki. W tym szczególnym dla nas dniu panowie wybierali najsympatyczniejszą dziewczynę z klas IV-VII.

Tytuł ten zdobyły:

Agata Buchholz VC oraz Nina Hennig VI C


W imieniu wszystkich Pań i Koleżanek

społeczności szkolnej

serdecznie dziękujemy za pamięć

i okazany szacunek :)

8 marca tradycyjnie obchodzimy Dzień Kobiet. Świetlica i Szkolna Biblioteka również włączyły się do świętowania tego dnia. Chłopcy wykonywali dla ,,swych kobiet urocze kwiatki. Oprócz tego wszystkie dzieci przebywające w Świetlicy i Bibliotece tworzyły ,,kwiatowe prace. Jak zwykle kształtowały przy tym umiejętności plastyczne i manualne.

W Szkolnej Bibliotece miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu spotkań z ludźmi wykonującymi ciekawy zawód. Gościł u nas były żołnierz z jednostki wojskowej GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej pan Sławomir Karnowski.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas piątych.

Pan Sławomir zapoznał ich z historią powstania jednostki oraz poinformował jak zostać zawodowym żołnierzem. Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie mogli zobaczyć uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy z GROM-u, jak i podziwiać ich w akcji. Oprócz tego mieli okazję wziąć udział w ćwiczeniach: wybrani uczniowie w ciągu 15 sekund wykonywali jak największą ilość tzw. brzuszków. Za swój trud zostali nagrodzeni odznakami. To spotkanie na długo zostanie w pamięci uczniów i nauczycieli biorących w nim udział.

W Szkolnej Bibliotece nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu ,,Praca Strażaka. Wzięli w nim udział uczniowie z klas pierwszych. Piękne prace zdobią pomieszczenie biblioteczne.

Zwycięzcom zostały wręczone nagrody.

1 marca w SP4 odbyła się VIII edycja konkursu "Unia Europejska bez tajemnic", w którym nasi uczniowie odnieśli wielki sukces. W kwalifikacji generalnej zajęliśmy I miejsce, natomiast w rywalizacji indywidualnej: Laura Celnik - Chudek i Julia Ziókowska zdobyły II miejsca, a Alicja Stalmierska wywalczyła III miejsce.

Finalistkom GRATULUJEMY!!!

W ramach cyklu spotkań z osobami wykonującymi ciekawy zawód w Szkolnej Bibliotece miało miejsce spotkanie ze strażakiem, panem Kacprem Korczakiem.

W zajęciach wzięli udział uczniowie klas pierwszych. Gość wyjaśnił dzieciom na czym polega praca strażaków oraz co zrobić, by w przyszłości wykonywać ten zawód.Demonstrował poszczególne elementy stroju oraz ubierał się w strój, w którym wyjeżdża na akcje. Dużą frajdę sprawiło dzieciom przymierzanie hełmu strażackiego i wykonywanie pamiątkowych zdjęć. Po tym spotkaniu dzieci wiedzą, że strażak wykonuje trudną, niebezpieczną i odpowiedzialną pracę.

9 lutego 2018 r. odbył się apel podsumowujący działalność Samorządu Uczniowskiego klas IV-V.

Na początku spotkania uczniowie klas piątych przypomnieli sobie BHP na ferie zimowe oraz najważniejsze telefony alarmowe.

Więcej...

W ramach chełmińskich walentynek rozstrzygnięto XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Na św. Walentego ... - różne oblicza miłości". Uczniowie SP2 zajęli czołowe miejsca: I - Agata Kozikowska z klasy Vc, a III miejsce zajęla Angelika Szymańska z II gim.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

Dnia 8 lutego odbyła się dyskoteka dla klas IV-V. Motywem przewodnim były postacie z bajek. Dziewczynki z klas V wróżyły z okazji zbliżających się walentynek, koleżanka z klasy VII Nadia przygotowała pokaz tańca. W czasie zabawy wszystkim dopisywały humory. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie domowych smakołyków, pomoc w obsłudze, paniom A. Wawroń i K. Nowak oraz Nadii.

Opiekun SU kl. IV-V

Dorota Kurzeja

W związku ze zbliżającymi się walentynkami uczniowie SP2 wykonali kartki walentynkowe, które zgodnie z tradycją, poprzez pocztę walentynkową wysyłali ukochanym i lubianym osobom.

Podczas apelu podsumowującego I półrocze dzieci z klas I - III zapoznane zostały z zasadami BHP. Dodatkowo rozstrzygnięto konkursy organizowane w I semestrze, a zwycięzcy odebrali nagrody z rąk opiekunek SU Pani J. Falencikowskiej - Bala oraz Pani Sylwi Mikiewicz.

Dzień świętego Walentego tradycyjnie obchodzimy 14 lutego, lecz w Szkolnej Bibliotece zaczęliśmy świętować wcześniej.Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe wykonywały walentynkowe ozdoby. Oprócz tego w budynku szkolnym odbywał się kiermasz, na którym można było nabyć śliczne serduszka, aby podarować je komuś, kogo darzymy sympatią.

Jest nam niezwykle miło poinformować, że Michalina Kozikowska, uczennica kl. III d wygrała tegoroczny konkurs "Czytelnik Roku 2017" w kategorii dzieci i młodzieży organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. W. Fiałka w Chełmnie. Michalinie GRATULUJEMY!!!

W ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom w Szkolnej Bibliotece gościła grupa dzieci z klas zerowych z przedszkola ,,Tęczowy Zakątek. Spotkanie zatytułowane było ,, W krainie Smoków, ponieważ tytuł czytanej książki to ,, Sceny z życia smoków." Dzieci wysłuchały przeczytanego fragmentu, zaś resztę przygód bohaterów poznają u siebie w przedszkolu, gdyż panie wypożyczyły książkę. Atrakcją było tworzenie przez dzieci plakatu poprzez naklejanie na brystol pokolorowanych przez nie postaci smoków. Dzieci zainteresowała wystawka prezentująca opowieści o smokach i dinozaurach oraz figurki dinozaurów. Podziw budził plakat wielkiego smoka wykonany na zajęciach świetlicowych. W zajęciach brały udział również dzieci przebywające w świetlicy.

W ramach popularyzowania czytelnictwa w języku angielskim zaprosiliśmy do biblioteki panią Monikę Rosińską,która czytała dzieciom książkę pt.,,A day with Walt Disney. Przedstawiła im sylwetkę amerykańskiego rysownika kreskówek i animatora. Dzieci dobrze się bawiły kolorując postacie ze słynnych kreskówek: Mickey Mouse, Donald Duck, Dog Pluto, Goofy. Utrwalały przy tym pisownię i wymowę w języku angielskim. Dużą radość sprawiła im zabawa ruchowa przy znanej angielskiej piosence. W zajęciach brały udział dzieci z klas I-III, uczęszczające do Świetlicy oraz uczniowie klas czwartych.

28 stycznia 2018 r. odbyły się Mistrzostwa Shinkyokushin Karate Polskiej Federacji Kyokushin Karate województwa kujawsko – pomorskiego w Toruniu. Jedną z zawodniczek była uczennica SP2 Kinga Lonser, która wywalczyła III miejsce w konkurencji kumite (walka) w kategorii 11 – 12 lat. To już kolejne podium utalentowanej zawodniczki trenującej dopiero dwa lata. Cięzka praca i trud dają wyniki. GRATULUJEMY!

25 stycznia zakończyliśmy w naszej szkole zbiórkę darów dla Polaków mieszkających na Litwie, Łotwie, Estonii i Białorusi. Dzięki apelowi Fundacji Lex Lupus z Torunia i na prośbę pani kurator nasza szkoła przyłączyła sie do akcji Rodacy Bohaterom. Celem akcji było zbieranie darów dla naszych rodaków, którzy mieszkają na Kresach, często w skrajnym ubóstwie. Dzieci wykonały też kartki z życzeniami, które trafią do rodzin mieszkających poza granicami Polski. Wszystkim Rodzicom, nauczycielom, młodzieży obu Samorządom Uczniowskim i dzieciom, którzy wsparli naszą akcję z całego serca dziękujemy.

W czwartek 25 stycznia Zespół Wokalny Falsetki z naszej szkoły uczestniczył w VII Edycji Powiatowego Konkursu Kolęd. Nie wyśpiewaliśmy żadnej nagrody, ale nie poddajemy się i ćwiczymy dalej. II miejsce w konkurencji soliści wyśpiewała Patrycja Michalska z klasy IIb gim. Zaśpiewała piękną "Szarą Kolędę". GRATULUJEMY.

Na dworze śnieg topnieje, ale w Świetlicy zima w pełni. Dzieci lepią bałwanki z płatków kosmetycznych i ozdabiają prace różnymi materiałami. Świetnie się przy tym bawią, rozwijają swoje uzdolnienia i kształtują umiejętności manualne.

Utalentowane siatkarski Szkoły Podstawowej nr 2 zajęły II miejsce w ćwierćfinale Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Dzień Babci i Dziadka obchodzono w klasie 4c bardzo nietypowo. Babcie i dziadkowie zostali zaproszeni do pracowni komputerowej, gdzie uczniowie dla nich zaśpiewali i przedstawili życzenia w formie prezentacji multimedialnej. W części praktycznej dziadkowie wypełniali formularze dotyczące zakładania konta google. W tym dzielnie pomagali im wnuczęta. Lekcja, którą poprowadziła p. Jolanta Janka - nauczycielka informatyki przebiegała w bardzo sympatycznej atmosferze. Po zajęciach babcie, dziadkowie, Pani Dyrektor, wychowawca klasy oraz wnuczęta zasiedli do wspólnego stołu, gdzie czekały na nich słodkości przygotowane przez mamy uczniów klasy 4c.

Dziś tu przyszli nas odwiedzić, chcemy złożyć im życzenia: Szczęścia, zdrowia, pomyślności i wielkiego powodzenia. Lecz nie liczcie tu na nudy, my się bardzo postaramy, Na wspomnienia bardzo piękne, wszystkich teraz zapraszamy

17 stycznia br., na specjalne zaproszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej w Małych Łunawach, nasi wolontariusze oraz wolontariusze Effatha zaprezentowali przedstawienie "Niewidzialni".

Monika Krakowiak, uczennica klasy III a, zdobyła I miejsce w konkursie "Baśnie, które znamy i kochamy", który organizowany był przez Szkolę Podstawową nr 1. Uczennicy Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :)

W ramach oferty naszej szkoły wszystkich, którzy nie lubią się nudzić i chcących nauczyć się miło spędzać czas przy ping-pongowym stole, zapraszamy na zajęcia sportowo- rekreacyjne z tenisa stołowego.

  1. W ramach zajęć będziecie między innymi uczyć się gry w ping-ponga, poznacie zasady gry na punkty, będziecie rozgrywać pomiędzy sobą mecze.
  2. W zajęciach mogą uczestniczyć uczniowie SP 2, którzy nie sprawiają problemów wychowawczych.
  3. Zajęcia będą odbywały się w małej salce, w gmachu przy ul .Szkolnej 6, w poniedziałki od godz. 15.35 /termin i miejsce może ulec zmianie, tak aby jak najwięcej uczniów mogło uczestniczyć w zajęciach /
  4. Zajęcia rozpoczną się w lutym
  5. Zapisy i ewentualne pytania należy kierować do nauczyciela prowadzącego zajęcia Janusza Błażejewicza

14 stycznia 2018r. podczas 26 finału

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pozyskiwała środki

“ dla wyrównywania szans w leczeniu noworodków”.

Nasza szkoła również przyłączyła się do akcji. Podczas licytacji uczniowie z klas młodszych prezentowały swoje wokalne talenty pod czujnym okiem E. Janowskiej, S. Mikiewicz, J.Falencikowskiej-Bały.

Starszacy tj. uczniowie z klas 5, 6, 7 oraz z klas 2G i 3G wspierali akcję jako wolontariusze. Łącznie zebrali

6 597,80 zł :)

walutę czeską, ukraińską, euro, biżuterię


Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy.

Wolontariuszom gratulujemy takiego wyniku!!!!

Byliście bardzo dzielni:)


D.Kurzeja, M. Grabarz, P. Hirt

11 stycznia klasa III a wraz z wychowawczynią Panią Joanną Falencikowską - Bała udała się w odwiedziny do Państwowej Straży Pożarnej w Chełmnie. Pan Artur Tokarczyk w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o pracy strażaka, jego umundurowaniu i sprzęcie, którym na co dzień posługują się strażacy . Te niezwykle zajęcia długo pozostaną w pamięci naszych małych milusińskich.

​Uczniowie naszej szkoły odwiedzili Muzeum Ziemi Chełmińskiej w celu obejrzenia wystawy obrazów słynnego artysty Pana Mariusza Kałdowskiego pt. "Spoglądając na piękno". Wystawa wywarła na uczniach ogromne wrażenie.

Serdeczne podziękowania składamy na ręce pani Aleksandry Buławka (firma MEDOS) za sfinansowanie nagród przeznaczonych na liczne konkursy organizowane przez Samorząd Uczniowski kl. I-III.

Dyrektor Renata Ulatowska

oraz opiekunki SU

Joanna Falencikowska - Bala

Sylwia Mikiewicz

Boże Narodzenie to okres nadziei, pojednania i radości. To czas, kiedy staramy się być lepsi, kiedy wracamy myślą do tych, których nie ma przy nas, a którzy są nam szczególnie bliscy.

Życzę Państwu, aby te Święta upłynęły w spokojnej i rodzinnej atmosferze, pełnej ciepła, zrozumienia oraz radości, aby dodały sił. Mam nadzieję, że każdy z nas spotka się w tych dniach ze zrozumieniem i akceptacją, które wzmocnią nas i zbliżą do siebie. Życzę także, aby Święta były pełne symboli i tradycji, abyśmy mogli poczuć zapach choinki i wspólnie z najbliższymi zaśpiewać kolędy.

Życzę także wszystkiego dobrego w zbliżającym się Nowym Roku, aby dał on szansę zrealizowania planów osobistych

i zawodowych, aby był lepszy i dostatniejszy od obecnego.

Z poważaniem

Renata Ulatowska

Jaś i Małgosia na deskach szkolnej sceny ...

Więcej...

Dnia 10 grudnia 2017 roku w hali AWFiS w Gdańsku odbył się Otwarty Puchar Gdańska Kyokushin Karate. W zawodach wzięło udział 127 zawodników z 17 ośrodków. Chełmno reprezentowało sześciu zawodników, wśród których była Kinga Lonser, uczennica klasy IVa. Kinia zdobyła 3 miejsce w kumite (walki). To już kolejne podium naszej małej wojowniczki w tym roku. Kindze w każdych zawodach towarzyszy tata, który jest z córki bardzo dumny.

Kinga Lonser, uczennica klasy IVa brała udział w Mistrzostwach Polski Shinkyokushin . Kinga doszła do drugiej rundy nieznacznie ustępując finałowej szóstce. Gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy!

Piątego grudnia bieżącego roku w Szkole Podstawowej nr 2 (budynek przy ul.Szkolnej 6) odbył się Dzień Języków Obcych.

W obchodach tego dnia uczestniczyły klasy siódme szkoły podstawowej oraz klasy drugie i trzecie gimnazjum.

Więcej...

W dniach 1-3 grudnia nasi uczniowie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji Zbiórki Żywności w chełmińskich sklepach. Trzydziestu wolontariuszy klas VII oraz II i III gimnazjalnych wzięło udział w akcji. Zebraliśmy wiele koszy żywności. Dla niektórych był to wielki sprawdzian cierpliwości i miłosierdzia, gdyż wielu klientów sklepów chwilami źle traktowało naszych wolontariuszy. Ale były też pozytywne doświadczenia. Wiele starszych osób, których zakupy były bardzo skromne potrafiło podzielić się tym, co miały w koszyku. Warto pomagać i być przyzwoitym, gdyż dobro powraca. Wszystkim zaangażowanym z całego serca DZIĘKUJEMY.

Samorząd Uczniowski klas I - III z okazji zbliżających się Mikołajek zorganizował zbiórkę zabawek i gier dla małych pacjentów chełmińskiego szpitala. Pełne worki zabawek i karton pluszaków trafiły na oddział dziecięcy. Mamy nadzieję, że uśmiech, który wywołaliśmy na ustach małych pacjentów pozwoli im szybko powrócić do zdrowia. Dziękujemy wszystkim wychowankom, którzy zaangażowali się i chętnie okazali pomoc innym.

Na lekcjach plastyki gościliśmy Pana Romana Marksa, który opowiadał uczniom o swojej pasji do malarstwa oraz przedstawił swoje prace. Nasi wychowankowie mieli możliwość nie tylko podziwiać wystawę jego prac, ale także zadawać pytania i zdobyć jeszcze więcej ciekawych informacji z zakresu sztuk plastycznych.

Warsztaty z języka niemieckiego:

Idę ze swoją latarnią ...

Więcej...

Wiem, czym oddycham....

Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu na czujnik jakości powietrza, który planujemy umieścić na boisku II przy budynku Szkoły Podstawowej nr 2.

Jak co roku świętowaliśmy w szkole Dzień Pluszowego Misia. Dzieci z klas młodszych tradycyjnie przyszły ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi. W bibliotece miało miejsce rozstrzygnięcie konkursów: ,,Mój Miś!" oraz ,, Moja Przygoda z Misiem". Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Uczniowie podziwiali wystawkę. Klasa IIIe wzięła udział w zajęciach i mini-konkursie ,,Ile wiemy o bajkowych misiach?. Dzieci świetlicowe włączały się do zabaw i wykonywały barwne plakaty.

W bibliotece przy ulicy Szkolnej dyrektor szkoły - Pani Renata Ulatowska spotkała się z uczestniczkami konkursu „Zostań mistrzem pięknego czytania książek Małgorzaty Musierowicz”. Pani Dyrektor wręczyła laureatkom kolorowe dyplomy oraz upominki wszystkim uczestniczkom konkursu. Marta Brzozowska z klasy VII c, która wygrała konkurs, jeszcze raz przeczytała fragment książki M. Musierowicz. Pani Dyrektor zaproponowała, aby uczennice propagowały czytelnictwo w szkole, zwłaszcza w klasach młodszych. To właśnie wśród uczniów klas I - III należy rozpocząć przygodę z książką i zachęcić ich do czytania i odwiedzania szkolnej biblioteki.

Uczniowie klasy II a gimnazjum na godzinie wychowawczej poznali zasady zdrowego odżywiania się. Dowiedzieli się, między innymi, że należy jeść śniadanie przed pójściem do szkoły oraz zabrać ze sobą drugie śniadanie. Należy jeść w odstępach 3-4 godzinnych. Posiłki powinny zawierać najwięcej owoców i warzyw. Piramida zdrowia przewiduje też systematyczną aktywność fizyczną.Po dawce teorii uczniowie przeszli do praktyki i przygotowali sobie drugie śniadanie – sałatkę owocową polaną jogurtem. Drugoklasiści pracowali w małych zespołach, a następnie wspólnie spożywali przygotowany posiłek. Wszystkim bardzo smakowało własnoręcznie przygotowane zdrowe śniadanie.

Dziękujemy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej za przeprowadzenie wykładu pt. Podstawy dobrej komunikacji z dzieckiem.

8 listopada 2017 r. w chełmińskim Ratuszu nastąpiło rozstrzygnięcie już IX edycji konkursu plastycznego i fotograficznego pt. „Chełmno w Jesiennej Szacie” zorganizowanego przez Chełmiński Dom Kultury. Podobnie jak w poprzednich latach konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, jednak tym razem to wśród najmłodszych kategorii było najwięcej nadesłanych prac. Jury podczas oceny kierowało się głównie nawiązaniem do tematyki konkursu jak i różnorodnością technik oraz poziomem trudności wykonania danej pracy. Podjęcie decyzji nie było łatwe. Z nadesłanych prac plastycznych oraz fotograficznych przyznano nagrody i wyróżnienia. Uczniowie nagrodzeni w konkursie plastycznym: I miejsce – Zuzanna Krych, III miejsce – Amelia Kusy. Wyróżnienia: Natalia Hennig, Joanna Opyd. W konkursie fotograficznym I miejsce zajął Łukasz Cieślak. GRATULUJEMY!

8 listopada w gościnnych murach Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim odbył się XIV Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej "Tobie Polsko", pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Miło nam poinformować, że uczennice kl. IV c - Marysia Mrozek i Zuzia Smoleń zdobyły wyróżnienie za wykonanie pieśni "Dziś idę walczyć mamo". Występ dziewcząt przysporzył wiele emocji i wzruszeń, m.in. wśród zaproszonych kombatantów.

Dnia 4 listopada odbył się XVIII Turniej Karate Kyokushin o Puchar Burmistrza Józefowa. W zawodach wzięło udział 267 zawodników w rożnych kategoriach. Wśród zawodników z Polski byli również sportowcy z Rosji i Litwy. Chełmiński Klub Karate Kyokushin reprezentowała Kinia Lonser z Klasy IVa, która zajęła II miejsce w konkurencji kumite (walka) w kategorii 10 – 11 lat.

Dnia 24 października 2017 roku uczniowie klasa I a i I b uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Torunia, podczas której uczniowie własnoręcznie wykonali mydło w Kamienicy Alchemika ,,Mydło i pachnidło" . Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie grodu Mikołaja Kopernika. Na koniec wzięliśmy udział w przedstawieniu pt. "Kopciuszek" w Teatrze Baj Pomorski. Dzień pełen atrakcji na długo pozostanie w pamięci.

Uczniowie klasy III e wraz ze swoim wychowawcą i rodzicami włączyli się w szlachetną akcję organizowaną przez Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Zasłużonych Chełminian, która polega na opiece nad grobem sławnego artysty i malarza Mariana Czyżewskiego.

W październiku obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Odbyło się wiele imprez, które miały na celu propagowanie czytelnictwa w szkole oraz rozwijanie aktywności i zainteresowań uczniów. Nauczyciele czytali swoim uczniom książki w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Więcej...

Jako że nietypowa formuła zajęć z języka niemieckiego (muzyczne spotkanie z językiem niemieckim) została przez uczniów przyjęta z zadowoleniem, zyskując ich pełną aprobatę, postanowiłam kontynuować dzieło ... W tym miesiącu zaproponowałam lekcję, podczas której nasi uczniowie zmieniając w określonych odstępach czasu stoliki, przystępowali do rozmaitych czynności o charakterze zabawowym, wszystkie one miały jednak i walor edukacyjny. Grając, rysując, rozwiązując krzyżówki i rozszyfrowując utajnione teksty, uczniowie usprawniali swoje językowe umiejętności.

W dniach 16-20 października 2017 r. w naszej szkole została przeprowadzona akcja w ramach kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski pt. „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”.

Więcej...

Święto pieczonego ziemniaka, gruli, pyry czy kartofla, jak kto woli, jest doskonałym pretekstem do spotkania integracyjnego. Z tej waśnie okazji, 17 października, na ognisku nad jeziorem spotkali się uczniowie klasy IV c z wychowawcą oraz rodzicami. Pogoda dopisała, więc zabawom i harcom nie było końca.

12 i 19 października 2017 r. uczniowie klas VII a, b, c i III B Gim wraz z nauczycielami wzięli udział w warsztatach w ramach kompleksowego projektu - „CYBERNAUCI”. Głównym celem projektu było podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci, cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia.

18 października odbyła się wycieczka do Torunia w ramach fotograficznego projektu „Mają oczy na Chełmno”. Dwanaścioro uczniów naszej szkoły, a jednocześnie uczestników projektu, zwiedzało cenne zbiory muzealne, dzieła sztuki w Ratuszu oraz wystawę słynnych polskich fotoreporterów Foto Press. Uwieńczeniem projektu będzie wystawa zdjęć wykonanych przez uczniów projekty, którą będzie można zobaczyć podczas listopadowego święta naszej szkoły.

13 października 2017 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie odbył się konkurs wiedzy o życiu i działalności Kurta Schumachera. W konkursie wzięło udział 28 uczniów z chełmińskich szkół. Nasza uczennica Julia Ziólkowska z klasy VII c wygrała nagrodę główną i otrzymała voucher na wyjazd do Berlina. GRATULUJEMY!!!

Z okazji Święta ziemniaka uczniowie klas I - III uczestniczyli w licznych konkursach, zapoznali się z "Krótką bajką o ziemniaku" i uczestniczyli w tworzeniu "cudaków - kartoflaków". Byly to niezapomniane zajęcia.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klas I – III brali udział w konkursie plastycznym pt. ”Mój nauczyciel”. Portrety naszych pań nauczycielek zostały wykonane bardzo starannie, z dbałością o każdy szczegół. Zabawne i kolorowe prace można podziwiać w holu szkolnym.

Dnia 3 pażdziernika w 2017r. w budynku na ul. 22-Stycznia 4 odbyły się wybory do SU klas IV-V. Wcześniej kandydaci przygotowali plakaty wyborcze.

Głosowały 133 osoby. Po przeliczeniu głosów przez komisję okazało się, że wygrała

AGATA BUCHHOLZ (VC)

została PRZEWODNICZĄCĄ

BARTOSZ MAZURKIEWICZ VA -ZASTĘPCA

KORNELIA MALICKA VB- SEKRETARZ

REJMON HAŁAJ VB-SKARBNIK

Wszystkim GRATULUJEMY!


INFORMACJA DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica Renata Ulatowska przyjmuje w poniedziałki w godz. 13:00 – 15:00 lub po uprzednim umówieniu w budynku przy ul. 22 Stycznia 4. Skargi i wnioski można wnosić pisemnie, pocztą elektroniczną r.ulatowska@sp2chelmno.pl, pod nr telefonu 791 – 561 – 412 lub ustnie.

Wicedyrektor Anna Malinowska przyjmuje w piątki w godz. 13:00 – 15:00 lub po uprzednim umówieniu w budynku przy ul. 22 Stycznia 4. Skargi i wnioski można wnosić pisemnie, pocztą elektroniczną a.malinowska@sp2chelmno.pl pod nr telefonu 531 – 315 - 210 lub ustnie.

Wicedyrektor Mariola Stachewicz przyjmuje w środy w godz. 14:00 – 15:00 w czwartek w godz. 12:30 – 13:30 lub po uprzednim umówieniu w budynku przy ul. Szkolnej 6. Skargi i wnioski można wnosić pisemnie, pocztą elektroniczną m.stachewicz@sp2chelmno.pl pod nr telefonu 519 – 159 - 079 lub ustnie.

SPOTKANIE Z RADNYMI

Dnia 4 października klasy drugie i trzecie gimnazjalne spotkały się z przedstawicielami władz samorządowych – p. Januszem Błażejewiczem – Przewodniczącym Rady Miasta Chełmna oraz p. Violettą Gryszan – radną powiatu chełmińskiego. W spotkaniu uczestniczyła też p. Dyrektor SP nr 2 – Renata Ulatowska. Radni w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiedzieli o swojej pracy na rzecz społeczności lokalnej, o zadaniach radnych i najnowszych inwestycjach prowadzonych w Chełmnie i w powiecie. Młodzież nie tylko uważnie słuchała, ale też aktywnie włączyła się do dyskusji, zadając bardzo interesujące pytania. Dotyczyły one między innymi finansowania sportu, godzenia funkcji radnych z pracą zawodową oraz kondycji finansowej naszego miasta i powiatu. Pani Dyrektor poinformowała uczniów klas gimnazjalnych o nowej sytuacji w szkole, w związku z reformą oświaty i zachęciła ich podejmowania działań na rzecz samorządu szkolnego.

We wrześniu tego roku szkolnego uczniowie klas siódmych rozpoczęli naukę języka niemieckiego. Prawdopodobnie dla większości z nich pierwszy kontakt z tym językiem nie należał do najłatwiejszych i to z wielu względów. Już sama fonetyczna warstwa tego języka przysporzyła naszym uczniom trochę kłopotu. By przełamać te lęki i opory postanowiłam przeprowadzić lekcję o nieco innym niż zwykle charakterze, lekcję zatytułowaną „Muzyczne spotkanie z językiem niemieckim”. Uczniowie mieli okazję wysłuchać, a następnie wraz ze mną zaśpiewać kilka niemieckich piosenek, zróżnicowanych tak pod względem tematyki, jak i stopnia trudności linii melodycznej. Chcę w ten sposób pokazać, że niemiecki da się lubić ... !!!

Katarzyna Golebska-Tomczyk

W dniach od 25 do 28 września 2017 r. uczniowie przygotowali plakaty związane z tabliczką mnożenia, rymowanki oraz utrwalali tabliczkę mnożenia podczas gier i zabaw. W piątek 29 września po szkole chodziły patrole egzaminacyjne. Koleżanki i koledzy z klas młodszych sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia. Każda osoba mogła uzyskać tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA, jeżeli zdała mini egzamin. Chętnych nie brakowało. Dodatkowo klasy IV i V sprawdziły swoją znajomość tabliczki mnożenia podczas mini rozgrywek w auli szkolnej. W trakcie zabaw i konkursów wszystkim dopisywały dobre humory i duża porcja energii.

O tym jak istotne jest zachowanie bezpieczeństwa na drodze, o zachowaniu ostrożności na przejściach dla pieszych oraz o uważnym rozpoczęciu roku szkolnego opowiadali najmłodszym uczniom Szkoły Podstawowej nr dwaj funkcjonariusze Policji: Mariusz Małkowski i Grzegorz Dudziński. Spotkanie odbyło się w auli szkolnej i było ciekawym oraz kształcącym wykładem dla dzieci. Pani Joanna Falencikowska - Bała wręczyła mundurowym pamiątkowe dyplomy w podziękowaniu za pouczającą prelekcję, a dzieci zrobiły sobie z funkcjonariuszami pamiątkowe zdjęcia.

3 pażdziernika br. odbyy się wybory do SU. W gosowaniu wzięo udzia 218 uczniów. Komisja po przeliczeniu gosów stwierdzia, że SU tworzyć będą:

Karol Phan (III b) - przewodniczący SU

Agnieszka Piątkowska (III a) i Magdalena Brzozowska (VII c) - zastępca

Monika Foj (III a) - sekretarz

Sandra Barańska (III a) - rzecznik praw ucznia.

Członkami Rady Uczniowskiej zostali również: Julia Ziókowska i Jakub Grzeszczak (VII c), Weronika Kaszewska (II b).

W poniedziałek, 2 października, odbyło sie przedstawienie kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci odpowiadali na pytania kolegów i koleżanek, opowiadali o sobie i swojej dzielności w SU.

W dniach od 13.09. do 21.09.2017 r. gościła w naszej szkole młodzież oraz nauczyciele z Niemiec w ramach wymiany polsko-niemieckiej.

Więcej...

15 września br. uczniowie klas I-III obchodzili "Międzynarodowy Dzień Kropki". Tego dnia nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Podczas zajęć dzieci obejrzały historię o małej Vashti, dziewczynce która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Następnie wykonaliśmy pomysłowe i zabawne "kropkowe" dzieła, które zawisły w holu szkolnym. W tym dniu uświadomiliśmy sobie, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które drzemią głęboko w nas i czekają na odkrycie. Ten dzień stanowczo należał do kropek:-)

Serdecznie zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

4 września

dla klas I-V w budynku przy ulicy 22 Stycznia 4 o godz. 10:00

dla klas VI-VII oraz II-III gimnazjum w budynku przy ulicy Szkolnej 6 o godz. 9:00