Aktualności

rok szkolny 2018/2019

Dnia 5 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w Konkursie Ortograficznym ,, O ZŁOTE PIÓRO BURMISTRZA MIASTA CHEŁMNA ". W rozgrywkach klas IV-VI drugie miejsce wywalczył Damian Kurowski z kl. VI c , trzecie Nikola Miraszewska z kl. VI b. W klasach VII - VIII Marta Brzozowska z kl. VIII c zajęła drugie miejsce.
Dnia 18 czerwca 2019 roku w Szkolnej Bibliotece odbyła się uroczystość wręczenia nagród za udział w konkursach, które miały miejsce w I okresie roku szkolnego 2018/2019. Nagrody odebrali laureaci następujących konkursów: ,,KOCIA ZAKŁADKA, POCHWAL SIĘ SWOIM KOTEM, KONKURS O WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH, MIKOŁAJ NA SPORTOWO". Dziękujemy i uczestnikom, zapraszamy do udziału w konkursach w przyszłym roku. Życzymy wszystkim udanych wakacji!!!
7 czerwca odbył się Szkolny Turniej Piłki Nożnej pod hasłem „Nie pijemy, nie palimy, na sportowo się bawimy”. Mecze rozegrane zostały w szkolnej auli przy dużym dopingu publiczności. Zawodnicy jak zawsze stanęli na wysokości zadania. Cały turniej przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze zgodnie z duchem zasad „Fair Play” i obfitował w wiele pięknych akcji i bramek. Nad bezpieczeństwem zawodników oraz prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwał zespół nauczycieli wychowania fizycznego. W tym turnieju wszyscy uczestnicy byli zwycięzcami.
6 czerwca uczniowie klas IV - V wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce na Kaszuby. Na początku dzieci poznały rozległy, przepiękny krajobrazowo i etnograficznie skansen we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie m.in. zobaczyli zagrody chłopskie, dworki, wiejską szkołę z izbą lekcyjną, 2 wiatraki i karczmę. Następnym punktem wycieczki był Szymbark. Wychowankowie mieli możliwość zobaczyć na własne oczy najdłuższą deskę świata (zapisaną w Księdze Rekordów Guinnessa). Przewodnik zapoznał ich z tragiczną historią Polaków zsyłanych na daleką Syberię przez władze sowieckie. Dzieci zwiedziły autentyczny Dom Sybiraka, poznały warunki w jakich mieszkali zesłani w łagrach, obejrzały jeden z wagonów pociągu, w których przewożono zeslańców. Uczniowie uczestniczyli też w symulacji nalotu bombowego w bunkrze. Dla niektórych było to szczególne emocjonalne przeżycie. Nie lada wyzwaniem okazało się też wejście do Domu „stojącego do góry nogami”. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta na “Farmie Strusi Afrykańskich” w Garczynie. Wszyscy wrócili do Chełmna zadowoleni, pełni wrażeń i bogaci w nowe wiadomości i … zakupione pamiątki.
1 czerwca nad Jeziorem Starogrodzkim odbyły się zawody spławikowe z okazji Dnia Dziecka. Organizatorem było Koło Miejskie PZW w Chełmnie. Wśród młodych wędkarzy były dwie uczennice klasy V a Kinga (która zdobyła I miejsce) i Michelle, ale w tak ważnym dniu wszyscy byli zwycięzcami. Gratulacje i udanych połowów wszystkim uczestnikom.
Serdecznie gratulujemy Nadii, uczennicy klasy VIIIa, która podczas zawodów "Battle of iron skills" zajęła II miejsce i tym samym zakwalifikowała się do "Top4."
Michelle Cetnarska, Nikolet Chaładus, Remigiusz Maron i Konrad Zaborowski to reprezentacja SP2 w powiatowym konkursie “Wiedzy o Chełmnie i jego zabytkach”. Serdecznie gratulujemy świetnych występów, a Remigiuszowi zajęcia I miejsca.🥈😀👍 Należy dodać, że w tym roku rywalizacja była niezwykle zacięta - 14 uczestników i 4 finałowe dogrywki.
11 marca 2019 odbył się XX Turniej Karate Kyokushin o Puchar Burmistrza Józefowa w zawodach wzięło udział 500 zawodników. Chełmno reprezentowała dwójka zawodników. Jedną z zawodniczek była Kinga Lonser uczennica klasy Va, która zajęła VI miejsce w kumite (walki) i V miejsce w kata (pokaz). Niestety nie udało się sięgnąć po podium, ale Kinga zdobyła następne doświadczenie bo najważniejszy jest udział w zawodach. Po za licznymi siniakami spotkała, Chucka Norrisa,Piotra Sawickiego mistrza świata Tokio 1997 i godnie zareklamowała Chełmno i naszą szkołę.
Nasza szkoła dołączyła do Narady Obywatelskiej o Edukacji. To ogólnopolskie przedsięwzięcie, w trakcie którego uczniowie, rodzice i nauczyciele doświadczyli autentycznej, wspólnej rozmowy dotyczącej spraw publicznych. Razem zastanawialiśmy się, jakiej edukacji i jakiej szkoły oczekują różne środowiska.Więcej...
Serdecznie dziękujemy pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Chełmnie oraz policjantkom z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie za przeprowadzenie ciekawych zajęć profilaktycznych pt. "O co chodzi z tymi dopalaczami"
30 marca w Złocieńcu odbyły się Mistrzostwa Polski północnej w karate kyokushin.W zawodach wzięło udział 192 zawodników z 21 klubów zrzeszonych w Polskiej Federacji Kyokushin Karate. Jedną z zawodniczek była uczennica SP2 Kinga Lonser z klasy Va, która wywalczyła I miejsce w kumite (walka). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zdolnej zawodniczce.
,,Ten, kto ratuje życie jednego człowieka, ratuje cały świat" - Thomas Keneally (z książki Lista Schindlera). Serdecznie dziękujemy firmie U-NIKAD, Panu Pawłowi Drążkowi i Panu Mirosławowi Gruszkowskiemu, za profesjonalne przeprowadzenie zajęć z udzielania pierwszej pomocy BLS/AED dla uczniów klasy VIIc.
3 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ,,Śpiewaj razem z nami- nuty przyjaźni i miłości". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Sausan Abubakr z kl. IV c oraz Aleksander Targos kl. Vc, który debiutował tego dnia jako solista. Jury w swojej ocenie kierowało się doborem repertuaru, intonacją i ogólnym wyrażeniem artystycznym. Poziom wystąpień uczestników, jak przystało na konkurs powiatowy był imponujący! Tym samym, Sausan wyśpiewała sobie III miejsce w piosence ,,O mnie się nie martw". Gratulujemy talentu i odwagi naszym muzykalnym uczniom i życzymy sukcesów!

2 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione książki. Opowiadali i czytali fragmenty ulubionych bajek. Następnie lepili z plasteliny bohaterów swoich książek.

Dzień Świętego Patryka to narodowe święto obchodzone w Irlandii 17 marca. Tego dnia wszyscy ubierają zielone stroje. Gadżety, a nawet fontanny są farbowane na zielono. Patron to święty Patryk – misjonarz, który głosił swoją religię używając shamrock – trzy listnej koniczyny. Dnia 30 marca w szkolnej bibliotece uczestnicy zajęć ”Gry i zabawy z elementami języka angielskiego” oraz koła plastycznego mieli okazje zapoznać się z tradycjami, historią tego święta. Gry i zabawy z użyciem balonów, muzyka irlandzka czy biesiada przy stole pełnym zielonych smakołyków umożliwiły uczniom wczuć się w atmosferę tego święta. Na koniec uczniowie wykonali kwiaty w kolorze zielonym, a za aktywny udział otrzymali dyplomy.
25 marca 2019 r. p. Beata Laaser nauczycielka języka polskiego zorganizowała w kl. 4c zajęcia otwarte dla rodziców, lekcję obserwowała również pani Dyrektor, nauczycielka matematyki p. Emilia Grabowska oraz wychowawca klasy p. Sławomir Zima. Podczas zajęć na temat „Indiański świat harcerzy” prezentowane były wybrane ćwiczenia z Gimnastyki Mózgu oraz sposoby na doskonalenie czytania i pisania. Kartkówka z matematyki okazała się zadaniem z języka polskiego, a straszny odgłos: „Uhuuuu!” to tylko piski małej sówki. Rodzice i nauczyciele uważnie nam się przyglądali, więc czuliśmy się jak rybki w akwarium, na szczęście humor wszystkim dopisywał.
Uczyć, bawiąc ... maksyma stara, ale wciąż aktualna ! W ostatnim tygodniu miesiąca marca oraz w pierwszym tygodniu kwietnia uczniowie uczestniczyli w kolejnych zajęciach z języka niemieckiego. Tym razem uczniowie klas siódmych mieli okazję utrwalić, ale i poszerzyć zakres swojego słownictwa oraz zweryfikować i ugruntować swoją wiedzę i umiejętności gramatyczne. Klasy ósme kontynuowały rozpoczętą w pierwszym okresie roku szkolnego grę komputerową 7 Diamentów, przeznaczoną do nauki języka niemieckiego, poznając i przyswajając w atrakcyjny sposób nowe zakresy słownikowe. Zajęcia te miały charakter otwarty.

Gratulujemy sukcesu Marysi i Łukaszowi za wykonanie etiudy i grę na instrumentach perkusyjnych.

Buchholz Dobrochna, Celnik - Chudek Laura, Hałaj Rajmon, Kurowski Damian, Stalmierska Alicja, Syta Jędrzej, Wziątek Dagmara, Ziółkowska Julia to nasza mocna ekipa, która reprezentowała SP2 na powiatowym konkursie ,,Unia Europejska bez tajemnic". Gratulujemy Dagmarze, która zajęła II miejsce oraz z Damianowi zajęcia III miejsca. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, gdyż w kwalifikacji generalnej zajęliśmy II miejsce.

28 marca uczniowie kl. Vc wraz z rodzicami i wychowawcą przygotowali słodką akcję charytatywną dla Roksany Wittkowskiej, uczennicy chorej na mukowiscydozę. Przepyszne muffinki znikały z talerzy w bardzo szybkim tempie, a pieniążków przybywało😀. Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej, uczniów i nauczycieli, udało się zebrać 1024,70 zł. Pieniążki już zostały przekazane na rehabilitację i leczenie Roksany. Dziękujemy wszystkim za dobre ❤️!

"Ratować każdy może" to zajęcia dla uczniów klas I - III, które przeprowadzili uczniowie ZS nr 1 w Chełmnie.

Mrozek Marysia, Panek Lena, Smoleń Zuzanna i Wiśniewski Kacper to reprezentacja SP2 w powiatowym konkursie Mały Przewodnik. Serdecznie gratulujemy świetnych występów, a Marysi zajęcia II miejsca.

Dzisiejszy dzień przyniósł nam wiele emocji. Naszą szkołę odwiedził komandos Jednostki Wojskowej ,,Grom” starszy chorąży Pan Sławomir Karnowski. Podczas spotkania gromowiec przedstawił, uczniom klas VIII i gimnazjalnym, jak można zostać żołnierzem, omówił współczesne zadania Wojska Polskiego oraz współczesne zagrożenia terrorystyczne. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądała selekcja i służba w elitarnej jednostce JW 2305 i o zadaniach stojących przed kandydatami do Gromu. Na własnej skórze uczniowie mogli ,,posmakować” czym jest selekcja. Niesamowitą atrakcją była możliwość wykonania strzałów do celu z broni pneumatycznej. Było to niesamowite spotkanie, które na długi czas pozostanie w głowach naszych podopiecznych. Kto wie? Może któryś z obecnych słuchaczy za kilka lat również dołączy do ELITY, do której należy Pan Sławomir. Serdecznie dziękujemy za niesamowitą lekcję patriotyzmu.

Zuzanna Smoleń reprezentowała naszą szkołę w Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w Choceniu. Tematem tegorocznych przesłuchań była piosenka rockowa. Zuzana, przy akompaniamencie swojego taty, zaśpiewała piosenkę ,,Shallow" Lady Gaga i tym samym wyśpiewała sobie III miejsce. Poziom festiwalu zawsze jest bardzo wysoki. Z całego serca gratulujemy Zuzi sukcesu

21 marca, na wspólnym spotkaniu uczniów z koła fizycznego i geograficznego, gościliśmy Pana Krzysztofa Kujawę. Nasz gość, który jest członkiem grupy Kujawsko - Pomorskich Łowców Burz opowiadał uczniom m.in. o burzach, chmurach i frontach atmosferycznych. Przedstawił również ciekawostki dotyczące zjawisk, które odbywają się nad naszymi głowami.

Dziś do naszej szkoły, aż z Lublina przyjechał Pan Krzysztof z grupy Chemical Power, który w asyście uczniów przeprowadził doświadczenia fizyczno-chemiczne.

Dzisiejszy dzień dla uczniów klas VI obfitował w wiele emocji. Nasi wychowankowie uczestniczyli w wycieczce historycznej do Torunia, którą zorganizował dla nich Pan Sławomir Dudziński. Uczniowie zapoznani zostali ze średniowieczną zabudową miasta, zwiedzili dom Mikołaj Kopernika i Muzeum Toruńskiego Piernika oraz uczestniczyli w warsztatach wyrabiania pierników i pokazie filmu 4D ,,Mikołaj Kopernik w Toruniu”.

W Szkole Podstawowej nr 2 od IX do XI 2018 r. realizowany był innowacyjny projekt matematyczny pn. “Matematyka z chełmińskimi zabytkami w tle” w ramach V edycji programu grantowego mPotęga dofinansowanego przez Fundację mBanku.
Na jubileuszową edycję programu mPotęga zostali zaproszeni do Warszawy nauczyciele i uczniowie z całej Polski. Piknik matematyczny odbył się tradycyjnie w dniu święta liczby pi - 14 marca 2019 r. Podczas pikniku uczniowie uczestniczyli w eksperymentach pn. “ Matematyczna pomarańcza - ile jest matematyki na globusie? Ile jest matematyki na pomarańczy?
Wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki matematyczne i odkrywaliśmy naukę w Centrum Nauki Kopernik. Uczestnikom dopisywały humory oraz duża porcja energii. Dla wszystkich został przygotowany poczęstunek oraz upominki. To były cenne i niezapomniane chwile….Uczniowie wraz z opiekunami serdecznie dziękują Stowarzyszeniu Oświatowemu “Nasza Dwójka” za dofinansowanie wyjazdu, które możliwe było dzięki wpłatom 1% podatku na działalność Stowarzyszenia nr KRS 0000250320. Koordynatorki projektuA. Roczniak i D. Kurzeja
15 marca odbył się Dzień Języków Obcych. W obchodach tego dnia uczestniczyły klasy siódme i ósme szkoły podstawowej oraz klasy trzecie gimnazjum. Nauczyciele języków obcych zaproponowali swoim uczniom trzy rodzaje warsztatów językowych. Adresatem pierwszego byli siódmoklasiści, zadanie, które przed nimi postawiono, polegało na uzupełnieniu mapy Europy o właściwe dla danego kraju postacie, potrawy, miasta oraz charakterystyczne dla tych z kolei budowle, a także o inne symbole odsyłające do określonego europejskiego kraju, obok umieszczali także nazwy niektórych spośród nich w dwóch językach: angielskim i niemieckim.

Więcej...

„Podziwu godna liczba Pi, trzy koma jeden cztery jeden [ …]” Wisława Szymborska ,Liczba Pi (fragment). 14 marca obchodziliśmy święto liczby Pi. Na ten dzień uczniowie przygotowali plakaty i wierszyki o liczbie Pi. Przeprowadziliśmy warsztaty Pi-nitka podczas, których uczestnicy nawlekali koraliki w kolejności odpowiadającej cyfrom rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i aktywny udział, a zwycięzcom gratulujemy:)

13 marca 2019r. w naszej szkole odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: "Młodzież zapobiega pożarom". Organizatorem turnieju, który ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej, była Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmnie. W eliminacjach miejskich Chełmnie udział wzięło 23 uczniów reprezentujących szkoły w trzech kategoriach wiekowych. W wyniku przeprowadzonych eliminacji, które polegały na rozwiązaniu testu wiedzy składającego się z 30 pytań, do finału powiatowego awansował uczeń SP2 Damian Kurowski, który w swojej kategorii wiekowej zajął I miejsce. Gratulujemy 👌🏆🥇
14 marca uczniowie z klasy IVa pod opieką pani Moniki Sokalskiej oraz grupa dzieci świetlicowych po opieką pani Beaty Ziółkowskiej obejrzały wystawę Mariana Sołobodowskiego pt. „Lovepme – pocztówki miłosne". Uczniowie mieli okazję podziwiać zbiór unikalnych pocztówek, w skład których wchodzi kilkadziesiąt kartek okolicznościowych o tematyce miłosnej. Wystawa odwołuje się do zanikającego powoli zwyczaju wysyłania pocztówek i listów miłosnych. Oprócz tego ukazuje obyczajowość przywołanego okresu. Celem zajęć było zachęcenie uczniów do refleksji nad obyczajami związanymi z dniem Świętego Walentego oraz odniesienie się do kultury krajów anglojęzycznych.
Dzisiejsza matematyka kl. Vc odbyła się w Intermarche w ramach innowacji pedagogicznej. Celem lekcji było zastosowanie umiejętności dodawania i podejmowania ułamków dziesiętnych w sytuacji praktycznej. Była radość, zadowolenie (uczniów i nauczyciela p. Kamili Jasik-Gręźlikowskiej), możliwość sprawdzenia się w sytuacji, w której należało samemu decydować... A co najważniejsze uczniowie zdali sobie sprawę jak niełatwo jest gospodarować pieniędzmi.

Serdecznie gratulujemy Alinie Radin sukcesu 👌🙋👍 Czekamy na kolejne 😀

,,Odpowiedzialność karna dzieci i młodzieży" to zajęcia, w których udział wzięli uczniowie klasy VIIc. Serdecznie dziękujemy Panu Grzegorzowi i Panu Mariuszowi, policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie za dzisiejsze warsztaty.

8 marca uczniowie klas I-V w ramach programu edukacyjnego "Zdrowo się odżywiamy" brali udział w spotkaniu z dietetykiem. Samodzielnie przygotowywali zdrowy posiłek. Pierwsza zmiana degustowania płatki na mleku, druga surówki.

Uczniowie klas VIII i gimnazjalnych odwiedzili Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie, gdzie zapoznali się z ofertą edukacyjną na poziomie szkoły średniej.

Zajęcia ,,Matematyka z klasą”- udowodniły dzieciom z kl. 2b, jak przydatna jest ta dziedzina nauki w dietetyce. Uczniowie dowiedzieli się jak różne jest zapotrzebowanie na energię u osób dorosłych i u dzieci, jak różne u chłopców i dziewcząt. Z zaciekawieniem wyszukiwali i odczytywali kcal na poszczególnych etykietach produktów spożywczych. Z dużym zaangażowaniem obliczali: ile kalorii jest w diecie sportowca - posługując się kalkulatorem. Ażeby utrwalić podstawowe zasady zdrowego odżywiania wykonali w grupach piramidę żywieniową oraz skomponowali przykładowe posiłki. I jak tu nie kochać matematyki!?
W ramach doradztwa zawodowego oraz zbliżającego się Dnia Kobiet uczennice klasy VIIc 1 marca odwiedziły salon Spa BioodNova. Pani Renata Nowakowska opowiedziała o konieczności higieny osobistej, a także o pielęgnacji cery podczas okresu dojrzewania. Dziewczynki poznały również specyfikę zawodu kosmetyczki. Uczennice poznały również etapy robienia makijażu. Na koniec wychowanki otrzymały próbki darmowych kosmetyków. Uczennice były zachwycone spotkaniem Paniom Katarzynie i Renacie Nowakowskim dziękujemy za poświęcony czas.
DACHL. Pierwszy tydzień miesiąca marca, na lekcjach języka niemieckiego, upłynął pod znakiem projektu. Tym razem uczniowie zarówno klas siódmych, jak i ósmych pracowali w zespołach dwuosobowych nad przygotowaniem i prezentacją prac wzbogacających ich wiedzę ogólną na temat Niemiec i innych krajów niemieckojęzycznych (Landeskunde). Tematyka, którą podjęli w swych pracach uczniowie klas siódmych, była bardzo różnorodna, mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o historii, kulturze, zabytkach, przemyśle, sporcie i ludowych tradycjach tychże krajów. Uczniowie klas ósmych przygotowali prace prezentujące poszczególne landy niemieckie. Forma realizacji projektów była także zróżnicowana, uczniowie oglądali prezentacje multimedialne, podziwiali plakaty, czytali ulotki reklamujące wycieczki po znanych miastach (Berlin, Wiedeń, Genewa). Myślę, że po tych zajęciach rozszyfrowanie tajemniczego skrótu, który stanowi nagłówek notatki, nie będzie już problemem !!!
Uczniowie klasy IIb biorą udział w projekcie "Matematyka z klasą" i realizują ciekawy cykl lekcji matematyki. Zajęcia te pomagają zrealizować wartościowe i twórcze lekcje "królowej nauk". Są one bliskie uczniom i codziennemu ich doświadczeniu. Dzięki tym lekcjom można kształtować w uczniach samodzielne, krytyczne i logiczne myślenie. Dzięki nim szkoła staje się miejscem fascynujących spotkań z nauką. To zajęcia aktywne, pełne doświadczeń, zabaw ruchowych i dziecięcej radości. Oto jedne z nich na temat: "Czy można uczyć się szybciej?" - na zajęciach tych uczniowie mieli możliwość poznania różnorodnych ćwiczeń, które wspomagają koncentrację uwagi. Gimnastykowali swoje ciało i umysł. Poznali sposoby usprawniające proces myślenia i zapamiętywania oraz ćwiczenia pomagające przezwyciężyć trudności w nauce i poprawiające koncentrację oraz spostrzegawczość.
Wyobraźnia i umiejętności naszych uczniów są nieograniczone. Udowodnili to biorąc udział w konkursach: ,, Kocia zakładka do książki” oraz ,, Pochwal się swoim kotem!”.Oto lista laureatów: ,,KOCIA ZAKŁADKA- KLASY I-III I miejsce- Marcel Małek - IC, Amelia Schiedel- IIB II miejsce- Iza Wojciechowska - IC, Zofia Klemańska - IC III miejsce- Martyna Weinerowska - IIB, Julia Szczodrowska - IC IV miejsce - Maja Woźniak - IIC, Jakub Bielówka- IBWyróżnienia: Bianka Strychalska – IIA, Hubert Wojciechowski – IB, Maja Górska - IIIB, Lena Garbowska –IB, Emilia Nowakowska- IIIA, Dominika Ziółkowska- IIC, Maciej Żywicki – IIC, Maciej Cyganek - IIIB KLASY IV: I miejsce- Lena Dymińska – IVB, II miejsce - Pola Michałowska – IVC, III miejsce- Dominik Kotowski – IVD, IV miejsce- Hanna Mikiewicz – IVB. ,,POCHWAL SIĘ SWOIM KOTEM KLASY IV- VI:I miejsce - Lidia Garbowska- VB, II miejsce - Lena Dymińska – IVB, III miejsce- Mirosława Cyganek – VB. Wyróżnienia: Jakub Frost- VB, Filip Lisewski – VC, Marta Wojtaszek - VIAKLASY I-III: Filipa Rogalski IC i Adama Zabłocki IA.

24 lutego w Chełmnie odbyły się Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego Polskiej Federacji Kyokushin Karate. W imprezie uczestniczyło 180 zawodników. Zmagania sportowców oceniali profesjonalni sędziowie. Młodzież startowała w dwóch konkurencjach: Kumite, czyli walka i Kata – pokaz. Naszą szkołę reprezentowała silna reprezentacja w składzie Kinga Lonser (kl. V) – zdobywczyni dwóch pierwszych nagród 1. w Kata, 2. w Kumite; Mikołaj Surmacz (kl. IV) – III miejsce w Kumite oraz Igor Niedbalski (kl. IV) – IV miejsce w Kata. Serdecznie gratulujemy naszym młodym zawodnikom i czekamy na kolejne sportowe sukcesy.

Dnia 23 lutego odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Gry i Zabawy z elementami języka angielskiego”, podczas których uczestnicy rozszerzyli swój zasób słownictwa związany z podwodnym światem. Po prezentacji multimedialnej i grach językowych zabrali się do tworzenia swojego własnego świata podwodnego wykorzystując różnorodne materiały: shells - muszelki, stones - kamienie, colorful sticks –kolorowe patyczki , paints - farby. Kreatywność uczniów oraz uzdolnienia manualne dały naprawdę świetny efekt.

Kolejna grupa przedszkolaków z Tęczowego Zakątka odwiedziła Szkolną Bibliotekę. Jak zwykle dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych, zwiedziły wypożyczalnię i czytelnię oraz obejrzały wystawkę. Przede wszystkim zaś wysłuchały historii ,, O kotku, który szukał czarnego mleka” w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Dziękujemy za wizytę.

Z okazji Walentynek uczniowie klas I wzięli udział w niezwykłych zajęciach. W programie znalazło się wiele atrakcji, min.: dmuchane zjeżdżalnie, zdobywanie zamku, a także poczęstunek w postaci pizzy, waty cukrowej i słodyczy. Na zakończenie imprezy każde dziecko otrzymało również zabawkę. Zabawę zorganizował pracownik naszej szkoły Mariusz Rudnik, a finansowo wsparli go sponsorzy, którym serdecznie dziękujemy.

Dnia 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w naszej szkole odbył się międzyklasowy turniej, który łączył zabawę sportową z ćwiczeniami ortograficznymi. Niniejszym mamy zaszczyt ogłosić, że w roku szkolnym 2018/2019

MISTRZAMI SZKOLNEJ SZTAFETY ORTOGRAFICZNEJ

➢ wśród klas IV – reprezentanci klasy IV d

Michalina Kozikowska, Wiktor Wojciechowski, Wojciech Wolski

➢ wśród klas V – reprezentanci klasy V d

Julia Chudzińska, Julia Małecka, Alicja Przybycień

➢ wśród klas VI – reprezentanci klasy VI b

Daria Bunio, Nicol Miraszewska, Oliwia Wełnicka

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wyrównaną walkę, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Dnia 19 lutego w Szkolnej Bibliotece odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w konkursach, w których uczniowie brali udział w pierwszym okresie roku szkolnego 2018/2019. Były to następujące konkursy: „Mistrz pięknego czytania”, „No to się popisz”, „Sowa biblioteczna”, „Five o’clock” oraz „100 – lecie niepodległości”. Gratulujemy i dziękujemy za uczestnictwo. Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

19 lutego mija kolejna rocznica urodzin sławnego astronoma Mikołaja Kopernika. Z tej okazji uczennice z kółka fizycznego przeprowadziły w klasach IV, V i VI mini lekcję, podczas której przybliżyły sylwetkę tego uczonego oraz zaprezentowały założenia teorii heliocentrycznej, ktòrą ogłosił.

Wizyta uczniów klasy ll b w Miejskiej Bibliotece Publicznej - zwiedzanie biblioteki - jej oddziałów, zapoznanie z wystawami, katalogami, działami tematycznymi oraz regulaminem biblioteki. Dbamy o to, by uczniowie mogli nabywać wiedzę i umiejętności potrzebne do rozumienia i poznawania świata poprzez korzystanie z różnych źródeł informacji.

Wolontariusze z naszej szkoły brali czynny udział w obchodach Walentynek. Przygotowywali balonowe serca do sceny, punkt galerii, posługiwali w Walentynkowym Punkcie Informacyjnym, roznosili ulotki i balony oraz promowali nasze miasto w charakterystycznych sercach walentynkowych. Serdecznie dziękujemy Wam za poświęcony czas i pracę.

Szkolna Biblioteka gościła grupę dzieci z przedszkola Tęczowy Zakątek. Tradycyjnie dzieci wzięły udział w akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Książka wybrana do czytania to baśń ,,Kot w butach”. Nieprzypadkowo została wybrana opowieść z kotem w roli głównej, gdyż czytanie zbiegło się z wystawką zorganizowaną na obchody Światowego Dnia Kota, które przypadają 17 lutego. Dzieci podziwiały również prace naszych uczniów wykonane na konkurs ,,Kocia zakładka do książki” oraz ,,Pochwal się swoim kotem”. Po wysłuchaniu baśni przedszkolaki uzupełniały koci plakat własnoręczne pokolorowanymi obrazkami. Oprócz tego obejrzały bajkę ,,Dziwny świat kota Filemona”. Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze, dzieciom spodobała się nasza biblioteka i pewnie od września większość z nich stanie się jej czytelnikami.

Serdecznie gratulujemy naszym utalentowanym uczennicom świetnego występu i zajęcia czołowych miejsc.

12 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmnie odbyła się debata szkolna pt. „Prawa dziecka we współczesnym świecie – łamane czy przestrzegane?”. Debata miała charakter dyskusji panelowej , w której uczestniczyli eksperci oraz publiczność. W pierwszej części dziewczęta z klasy VIII c ( eksperci) przygotowały pod kierunkiem wychowawcy – polonistki wystąpienia, w których zawarte były argumenty potwierdzające tezy: „Prawa dziecka są łamane”, „Prawa dziecka są przestrzegane”. Ich przemówienia były bardzo przemyślane, potwierdzane faktami oraz inspirowane własnymi spostrzeżeniami z życia, nie tylko społeczności szkolnej. Publiczność obejrzała prezentację multimedialną o prawach i obowiązkach dziecka oraz scenki z życia szkoły przygotowane przez uczniów klasy III a gimnazjum. Te akcenty oraz przytoczone myśli Janusza Korczaka – prekursora praw dziecka, niewątpliwie wpłynęły na otwarcie się młodzieży i podjęcie dyskusji. Do debaty włączyli się nie tylko uczniowie , ale również nauczyciele, którzy byli obecni na spotkaniu. Na zakończenie odbyło się głosowanie, zdecydowana większość stwierdziła , iż prawa dziecka we współczesnym świecie są łamane. Debata szkolna rozwinęła zainteresowanie młodzieży tematyką praw dziecka, którą należy niewątpliwie kontynuować.

Znajomość liter utrwalamy w zabawie. Pasja do nauki i energia w pełnym wymiarze. Najważniejsze to pierwsze kroki.

W ramach popularyzacji czytelnictwa w języku angielskim w Szkolnej Bibliotece odbyło się kolejne czytanie książki z serii polsko - angielskiej. Tym razem pani Monika Sokalska przeczytała książkę pt.,, A day with... Columbus- ,, Jeden dzień z ....... Kolumbem. W zajęciach wzięli udział uczniowie z klas piątych i czwartych, a wcześniej dzieci przebywające w świetlicy wykonały plakat i kolorowały obrazki różnych statków żaglowych. Uczniowie poprzez zabawę wzbogacali słownictwo w języku angielskim związane z podróżowaniem i żeglowaniem. Dziękujemy uczniom za udział w zajęciach i zapraszamy na następne.

Dzisiaj braliśmy udział w widowisku edukacyjnym pod hasłem: "Wielcy rodacy ". Pan Stanisław przybliżył nam sylwetki wybitnych Polaków min. M.Kopernika, A.Mickiewicza, F.Chopina, M.Konopnicką, Jana Pawła II, L.Wałęsy. Poprzez swoje opowieści uświadomił nam wszystkim jak ważna była, jest i zawsze być powinna dla każdego Polaka - nasza Ojczyzna - Polska. Była to prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu.

11 lutego w Stolnie odbyły się powiatowe zawody sportowe w mini piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Nasi chłopcy uplasowali się na II miejscu, natomiast dziewczynki pokonały 2:O zespół ze Stolna i tym samym wywalczyły sobie awans do ćwierćfinału wojewódzkiego, który odbędzie się w Grudziądzu. Gratulujemy!!!

Karnawał to czas radości i zabawy nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. To właśnie podczas balu karnawałowego dzieci mogą wcielić się w ulubioną postać z bajki. Tak też było podczas zabawy noworocznej zorganizowanej dla uczniów klas l - lll. Dzięki animatorowi - czarodziejowi, poprzez zainicjowane przez niego tańce, gry i zabawy można było zobaczyć roześmiane i szczęśliwe dzieci. I o to właśnie chodziło!

2 lutego w Arenie Toruń odbyły się halowe mistrzostwa województwa kujawsko – pomorskiego w skoku wzwyż w kategorii u16. Serdecznie gratulujemy naszej uzdolnionej uczennicy Kalinie Szulc, która zajęła I miejsce. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

Apel podsumowujący I okres nauki zorganizowany został przez opiekunów SU klas I - III. W krótkim przedstawieniu dotyczącym bezpiecznego spędzania ferii zimowych zaprezentowali się uczniowie klas IIB i IIIB. Po wspólnym odśpiewaniu zimowej piosenki "Sanna" dzieci biorące udział w konkursach otrzymały dyplomy i upominki.

Podczas 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chełmnie przez niemal cały dzień kwestowaliśmy z 19 wolontariuszami z klas VIII i III gimnazjalnych. Jako szkoła zebraliśmy razem 11546,33. Rekordziści to Karol Maćkowski i Remigiusz Maron, którzy zebrali 2526,57. W całym Chełmnie zebrano około 75 tysięcy na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych o II i III stopniu referencyjności, czyli takich, które diagnozują i leczą dzieci najciężej chore. Z całego serca dziękujemy wolontariuszom i darczyńcom.Serdecznie dziękujemy naszym wolontariuszom oraz uczennicom klas V, które przygotowały występ artystyczny.

Nowy Rok zaczynamy przyjemnie. 9 stycznia uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce zimowej w Garncu. Na chwilę przenieśliśmy się w świat nocy wigilijnej sprzed stu lat. Poznaliśmy zwyczaje i obrzędy przedwojennego dworu i wiejskiej chałupy przy akompaniamencie kolęd i pastorałek. Były... "zakute łby", choinki, podpłomyki i lepienie z gliny

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzę, by ten szczególny czas w roku upłynął w radości i pokoju, w gronie rodziny i najbliższych. Aby świąteczna atmosfera trwała jak najdłużej, a radość i optymizm towarzyszyły nam w każdym dniu Nowego Roku.

Renata Ulatowska

20 grudnia odbył się przegląd kolęd i pastorałek w języku angielskim, który zorganizowany został przez Panią Monikę Kamińską i Monikę Sokalską. Soliści i zespoły zaprezentowały bardzo ciekawy repertuar przez co uczniowie świetnie się bawili i rozwijali leksję. Każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa oraz słodką niespodziankę.

Uczniowie klasy IIb przedstawili Jasełka dla swoich rodziców. W ten sposób wyrazili radosne oczekiwanie na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

Członkowie szkolnego koła teatralnego wraz ze swymi opiekunami zaprosili 14 grudnia całą społeczność szkolną na kolejny już spektakl. Tym razem była to sceniczna interpretacja miejscowej legendy, podania o postaci Bernarda Szumborskiego. Ten znienawidzony przez chełmińskich mieszczan rycerz zdradził polskiego króla i objął w Chełmnie władzę w porozumieniu i w imieniu zakonu krzyżackiego. Sprawował okrutne i niesprawiedliwe rządy, w efekcie został otruty przez chełmińską mieszczkę. Oblekając tę legendę w kostium sceniczny postanowiliśmy nadać tej średniowiecznej historii wymiar ponadczasowego moralitetu (korzenie tego gatunku teatralnego są nota bene średniowieczne właśnie!). Tak więc sceny dramatu przeplecione zostały trzema występami tanecznymi hip-hop, choreografia przyjęta przez tańczącą jest za każdym razem symboliczna. Nieprzypadkowo też sięgnęliśmy po tak nowoczesną odmianę tańca, dzięki temu zabiegowi odsyłamy historię, która rozegrała się w średniowieczu, do współczesności, dając odbiorcy do zrozumienia, że walka dobra ze złem ma charakter ponadczasowy i dotyczy człowieka każdej epoki. Również dobór strojów scenicznych ma wskazywać na ponadczasowy wymiar opowieści. Wszystkie występujące postacie noszą minimalistyczne czarne odzienie, jedynie pewne elementy strojów (np. rycerze noszą kolczugę; Bernard Szumborski powłóczy groteskowo obszerną krzyżacką peleryną itd.) wskazują na związek z epoką średniowiecza, zresztą dość luźny i niewykluczający innych czasowych konotacji. Trzecim fundamentem, na którym wspiera się całość koncepcji, był narrator-wędrowiec-świadek historii, który swobodnie przemieszczał się w czasie, przyglądając się ludzkim losom. Całość wieńczył typowy dla średniowiecza, a przecież niczego nietracący ze swej aktualności, taniec śmierci, do którego wszystkich aktorów zapraszał duch Bernarda. Językiem przedstawienia w trzech scenach jest j. angielski, w trzech zaś j. niemiecki. Mamy nadzieję, że spektakl skłaniał do refleksji i był jednocześnie wyzwaniem lingwistycznym.

11 grudnia wychowankowie z klas I-III uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych pod hasłem "Nie pal przy mnie, proszę". Uczniowie poszerzyli wiadomość na temat zdrowia, dowiedziały się, że palenie papierosów, a także przebywanie z kimś kto pali jest szkodliwe dla zdrowia. Dzieci zapoznały się z wiewiórka Wiki, która towarzyszyła im na zajęciach. Rozwiązywały krzyżówki oraz wklejały do zeszytu znaczki "Nie pal przy mnie, proszę " . Na zakończenie zajęć wspólnie wykonały dowolna techniką rysunek lasu, jako symbol czystego powietrza. Każda klasa za aktywną pracę otrzymała nagrody - gry edukacyjne.

15 grudnia odbyły się kolejne zajęcia z cyklu ”Gry i zabawy z elementami języka angielskiego”. Tym razem uczniowie zapoznali się z etapami tworzenia filmów rysunkowych 2d i 3d. Następnie wcielili się w role reżyserów tworząc scenografię oraz bohaterów. Na koniec przedstawili krótkie filmiki świąteczne z wykorzystaniem min. przepysznych pierniczków (gingerbreads). Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia uczestnicy zajęć życzą: Merry Christmas and Happy New Year.

Spośród 185 wniosków, które otrzymały grant w ramach projektu mPotega, nasz został doceniony i wyróżniony. Nasze działania są inspiracją dla innych!

Uczniowie klas siódmych w ramach realizowanej na zajęciach z języka niemieckiego innowacji pedagogicznej wykonywali latarnię św. Marcina. Najpierw wychowankowie obejrzeli instruktażowy film w języku niemieckim. Dotyczył on wykonania lampionu, charakterystycznego dla niemieckich pochodów ulicznych, które są organizowane w dniu św. Marcina. Po obejrzeniu filmu nasza młodzież krok po kroku tworzyła swoje własne latarnie. Pod koniec drugiej części zajęć wysłuchali jeszcze typowej dla tego dnia piosenki: „Ich gehe mit meiner Laterne” (Idę z moją latarnią). Uczniowie klas ósmych mieli okazję uczyć się i utrwalać już nabytą wiedzę oraz umiejętności przy grach językowych: gra planszowa (Ein Tag in der Schule), słowa i obrazy (Halloween), Jedna szafa, dwie szafy(l.pojedyncza/l.mnoga), produkty i ich opakowania (słownictwo), domino językowe (czas zegarowy), Scrabble ( Liczy się każde słowo!).
Podczas warsztatów fizycznych "W wodzie, na wodzie i w powietrzu” uczniowie wykonywali doświadczenia dotyczące ciśnienia, konwekcji w gazach; sprawdzali co pływa, a co tonie oraz ile waży litr wody. Pod okiem uczennic z kółka fizycznego sporządzali kolorowe koktajle, fizyczny lampion i rakietę. Natomiast tematem przewodnim warsztatów geograficznych były żywioły w przyrodzie. Uczniowie wykonywali doświadczenia, które pomogły im zrozumieć jakie zagrożenia może stanowić powietrze, woda czy ogień dla człowieka.
W Mikołajkowym turnieju piłki nożnej wzięło udział osiem drużyn z naszej szkoły. Dla wszystkich uczestników, za udział w turnieju, czekały słodycze, a trzy najlepsze drużyny zdobyły medale. Zwycięzcom gratulujemy.
W piątek 30 listopada oraz w sobotę 1 grudnia nasi wolontariusze wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Przedświątecznej Zbiórki Żywności, która odbyła się w chełmińskich supermarketach. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom - Wolontariuszom, którzy mimo tak wielu przeszkód uczestniczyli w Akcji Świątecznej Zbiórki Żywności. Przyczyniliście się oni do zebrania ogromnej ilości produktów. To dzięki Waszemu zaangażowaniu i namawianiu ludzi do włączenia się do Akcji wiele rodzin będzie możliwość usiąść przy wigilijnym stole. Niech dla każdego człowieka Święta będą czasem radości. Z całego serca Wam dziękujemy.
Pomieszczenie Szkolnej Biblioteki zdobią piękne filiżanki, które kuszą, aby napić się gorącej herbaty. W Anglii tradycyjnie pije się ją o godzinie 17.00, stąd ,, five o' clock " . Do herbaty oczywiście nie może zabraknąć pysznych herbatników. Wystawkę zawdzięczamy konkursowi zorganizowanemu przez panie: Monikę Sokalską i Dorotę Zaborowską zatytułowanemu właśnie: ,, FIVE O'CLOCK". Trudno było wybrać najlepsze filiżanki, gdyż każda z nich jest wyjątkowa. Oto laureaci konkursu: KLASY I-III: I miejsce: Lena Mańkowska IIC, Dominika Ziółkowska IIC, II miejsce: Wiktor Urbański IIC, Maja Woźniak IIC, III miejsce: Sebastian Szydłowski IIC, Miłosz Surmacz IB. KLASY IV-V: I miejsce: Kinga Lonser VA, Sergiusz Tatarynowicz IVA, II miejsce: Martyna Łoś IVB, Lena Dymińska IVB, III miejsce: Zuzanna Gołębiewska VC, Sausan Abubakr IVC.Pozostali uczestnicy będą nagrodzeni wyróżnieniami. Nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu podsumowującym.

Przez cały listopad uczniowie SP2 zbierali karmę i środki czystości na rzecz schroniska dla zwierząt w Sulejówku koło Świecia. Wszystkim, którzy okazali serce i włączyli się w akcję, serdecznie dziękujemy.

W listopadzie odbył się szkolny konkurs matematyczny dla uczniów klas IV - VI. Uczestnicy matematycznych rozgrywek mogli wykazać się w trzech specjalnie przygotowanych rundach tj. test, matematyczne skojarzenia oraz losy niespodzianki. Wszyscy aktywnie i z wielkim zaangażowaniem zmagali się z kolejnymi etapami konkursu. Na koniec wyłoniliśmy zwycięzców z klas IV, V, VI. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, które zostały zakupione z pozyskanego grantu w ramach programu mPotęga “Matematyka z chełmińskimi zabytkami w tle”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a komisji w składzie: pani D. Wasilkowskiej, pani A. Malickiej oraz panu P. Hirt za pomoc podczas konkursu. Koordynatorzy projektu A.Roczniak i D. Kurzeja. Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

Podczas warsztatów matematycznych uczniowie klas Vb, VIa i VIc pod czujnym okiem pań A. Roczniak i D. Kurzei tworzą makiety kaplicy św. Marcina, w której mieści się nasza szkolna biblioteka przy ul. 22 Stycznia 4. Zobaczcie jak oni dzielnie pracują…:-) Efekt końcowy już wkrótce.

Dnia 28 listopada w Miejskiej Bibliotece odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w konkursie ,,Bożonarodzeniowy witraż". Nasi uczniowie: Łukasz Cieślak z VC i Karol Witkowski z IVD zostali nagrodzeni. Dziękujemy im za reprezentowanie naszej szkoły i zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w konkursach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chełmnie.

Z okazji Dnia Pluszowego Misia członkowie SU, wraz z opiekunem Panią Joanną Sobków - Karnowską, odwiedzili zaprzyjaźnione przedszkole "Tęczowy Zakątek". Nasi uczniowie czytali małym milusińskim bajki, uczestniczyli w zabawach i kolorowankach oraz zorganizowali przedstawienie o pluszowym misiu. Dzięki Paniom wszyscy na chwilę mogliśmy poczuć się jak dzieci i powspominać dzieciństwo :)

We wtorek, 27 listopada grupa uczniów z klas VII i VIII wraz opiekunami: p. Kamilą Jasik -Gręźlikowską i p. Joanna Sobków-Karnowską brała udział w wycieczce dydaktycznej do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Podczas zajęć "Z notatnika doświadczalnika" w pracowni fizycznej, uczniowie przeprowadzili doświadczenia, które pomogły im lepiej zrozumieć zagadnienia związane z fizyką dźwięku, optyką geometryczną, prądem elektrycznym i ruchem harmonicznym. Celem zajęć było przede wszystkim zapoznanie uczniów z metodologią procesu badawczego. Zwrócono również uwagę na rolę modelu fizycznego w naukach przyrodniczych. Uczniowie sprawdzali jak bardzo różni się model od jego rzeczywistego odpowiednika. Prowadzący pochwalili uczestników za zaangażowanie i pilną pracę na warsztatach, za co nauczyciel fizyki p. Kamila Jasik - Gręźlikowska wystawiła uczniom oceny bardzo dobre i celujące z przedmiotu.

Uczniowie klasy Vc, podczas godziny wychowawczej, uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, którą poprowadziła Pani Joanna Sobków - Karnowska. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się historii książki, księgozbiorze biblioteki, a także jej zaletach.

24 listopada odbyło się drugie spotkanie z cyklu "Gry i zabawy z elementami języka angielskiego", podczas którego uczniowie mieli okazję poczuć się jak uczestnicy brytyjskiego teleturnieju "Family Fortune". Rywalizacja, dobra zabawa, a przede wszystkim rozwijanie sprawności językowych towarzyszyły uczniom podczas zajęć.

Serdecznie gratulujemy naszym młodym szachistom, którzy podczas Powiatowego Turnieju Szachowego zajęli III miejsce.

W V Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego dla szkół podstawowych i klas gimnazjalnych, organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 Liceum i Gimnazjum Chełmińskie w Chełmnie, nagrodzeni zostali uczniowie naszej szkoły: Alina Radin (VIIIb)- I miejsce w kategorii klas VII-VIII, Aleksander Stokfisz (VIIc) - wyróżnienie w kategorii klas VII-VIII. Serdecznie gratulujemy.

W październiku uczniowie klas Vb,VIb i VIC pod okiem pań Alicji R. i Doroty K. dokonali pomiarów kaplicy św. Marcina za pomocą taśm mierniczych, kół pomiarowych, które zostały zakupione z pozyskanego dofinansowania programu mPotęga. Wszystkie pomiary posłużą nam do wykonania makiety św. Marcina, w której mieści się nasza szkolna biblioteka.

Uczniowie klasy Vb, pod opieką pani Alicji R. i Doroty K., przeprowadzili warsztaty matematyczne dla klasy II Katolickiej Szkoły Podstawowej w Chełmnie. W trakcie zajęć starsi uczniowie zachęcali młodsze koleżanki i kolegów do rozwijania wyobraźni i aktywności matematycznej poprzez zabawę doskonalącą rachunek pamięciowy z użyciem kostek sześciennych. W kolejnym etapie naszego spotkania uczestnicy zapoznali się z różnymi przyrządami, takimi jak: taśma miernicza, suwmiarka i koło pomiarowe. Drugoklasiści z wielkim zaangażowaniem samodzielnie wykonywali pomiary szkolnego boiska używając poznane przyrządy. Otrzymane pomiary porównywali z wymiarami boiska Stadionu Narodowego w Warszawie. Dziękujemy pani Ewie Porożyńskiej za umożliwienie przeprowadzenia innowacyjnych zajęć w ramach programu mPotęga.

Nowość w zakładce

Dla rodziców

Laura i Alicja, uczennice klasy VIII C, wzięły udział w debacie "Patriotyzm. Przywilej czy obowiązek". Dziewczęta z pełnym profesjonalizmem wygłosiły swoje referaty broniąc swoich racji za co otrzymały gromkie brawa od publiczności. Jesteśmy z Was dumni, gratulujemy!!!

W ramach popularyzacji literatury w języku angielskim w Szkolnej Bibliotece dzieci wysłuchały "Legendy o toruńskich piernikach" w języku angielskim. Odczytała ją pani Monika Sokalska, która wykorzystała książkę z serii polsko-angielskiej - "Kareta z piernika / Gingerbread carriage". Następnie dzieci poprzez zabawę ćwiczyły słownictwo związane z legendą. Oprócz tego kształtowały umiejętności manualne wycinając z kolorowego papieru pierniczki i naklejając je na karetę. Dzieci dobrze się bawiły, a jednocześnie wzbogacały słownik angielski. Wkrótce następne czytanie po angielsku. Zapraszamy.

Szanowni Państwo

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 ma zaszczyt zaprosić wszystkich Mieszkańców Chełmna i okolic na wieczornicę słowno – muzyczną z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość odbędzie się 9 listopada o godzinie 16:30 w auli Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy 22 Stycznia 4. Mamy nadzieję, że razem z nami włączycie się Państwo w celebrację jakże ważnej dla nas wszystkich daty.

Liczymy na Państwa obecność.

Serdecznie zapraszamy

Uczniowie kl. IIb wzięli udział w niezwykłym Festiwalu Pieśni Patriotycznej "Tobie Polsko" na Zamku Bierzgłowskim. Wydarzenie miało szczególny wymiar ze względu na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Idea to uczczenie Święta Niepodległości poprzez przypomnienie dziedzictwa kulturowego. Nasze maluchy zaśpiewały pieśń "Warczą karabiny" uzyskując wyróżnienie.

Zuzia i Marysia wystąpiły jako „gość specjalny”. Dziewczęta zaśpiewały cztery utwory: „Rozkwitały pąki białych róż”, „ Wojenko wojenko”, „Warszawo ma” oraz „Dziś idę walczyć mamo”. Nasze artystki miały okazję spotkać się również z kombatantami oraz udzielić wywiadu telewizyjnego.

Dziecięcy świat po części utkany jest z bajek. Magia, tajemnica, humor i nauka ukryte w opowieściach fascynują małych i dużych. Bajkowy świat nie przemija i chętnie do niego wracamy. W kalendarzu świąt nietypowych odnajdziemy również Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który dzisiaj celebrowaliśmy w naszej szkole. Przebrani za postacie z bajek, uczniowie klas I – III czytali opowieści dla dzieci oraz wykonywali skarpetkowe kukły.

Miesiąc październik zwieńczyliśmy, w ramach realizacji innowacji pedagogicznej z języka niemieckiego, w klasach siódmych zajęciami, na których uczniowie uczyli się i utrwalali już nabytą wiedzę oraz umiejętności językowe poprzez gry i zabawy (memory: Zahlen 1-20, Lӓnder - Fahnen; Kostka językowa; krzyżówka; Odszyfruj list; mapa Europy; pokoloruj ...), natomiast uczniowie klas ósmych poznawali, ale i też powtarzali słownictwo z zakresu człowiek i jego otoczenie za pośrednictwem językowej gry komputerowej: 7 Diamentów. Gra ma przystępny i intrygujący charakter, dzięki czemu jej uczestnicy bezboleśnie i w przyjemny sposób przyswajają nowe słownictwo.

W sobotę nasi "Dwójkowiczowi" wolontariusze kwestowali na chełmińskim cmentarzu. Kwestę zorganizował Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Zasłużonych Chełmnian, a głównym jego celem jest ratowanie nagrobków zasłużonych obywateli naszego miasta. Pieniądze z dzisiejszej zbiórki - 1054,42 zł., przeznaczone zostaną na renowację nagrobka Leona Polewskiego założyciela Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".

27 października w szkolnej bibliotece odbyły się zajęcia pt. ”Gry i zabawy z elementami języka angielskiego” prowadzone przez Panią Monikę Sokalską. Uczniowie poszerzali swój zasób słownictwa za pomocą gry zespołowej „Rapidough” ćwicząc również swoje zdolności manualne.

Półki Szkolnej Biblioteki zdobią sowy. Przynieśli je uczestnicy konkursu ,,SOWA BIBLIOTECZNA. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu maskotki sowy w dowolnej technice z użyciem wszelkich dostępnych środków wyrazu artystycznego.

Uczniowie klas 1-5 świetnie poradzili sobie z realizacją zadania, gdyż ich maskotki są naprawdę piękne. Godne podziwu są pomysłowość i wkład pracy, jaki musieli włożyć, by stworzyć takie dzieła.

Więcej...

Rzecznik Praw Ucznia:

Julia Ziółkowska, kl. VIII c

RADA SU:

Karol Maćkowski, kl. VIII a - przewodniczący szkoły

Patrycja Michalska, kl. IIIa Gim

Angelika Szymańska, kl. IIIa Gim

Mateusz Kalkiewicz, kl. VIII a

Alicja Stalmierka, kl. VIII c

Magdalena Brzozowska, kl. VIII c

Vanessa Lewandowska, kl. VI b

Agata Buchholz VI c

Karolina Efta, kl. IIIa Gim

Patryk Bielec, kl. IIIa Gim

Międzyklasowy konkurs na plakat i hasło promujące szkolną bibliotekę został rozstrzygnięty. Wybór był trudny, gdyż uczniowie prześcigali się w układaniu rymowanek o szkolnej bibliotece i czytaniu. Oprócz tego zadbali o właściwą szatę graficzną plakatów.

Ostatecznie wygrały następujące klasy:

I miejsce- klasa VA

II miejsce - klasa VD

III miejsce - klasa IVD

I miejsce - VII a

II miejsce - VI c

III miejsce - IIIa gim

Zwycięzcom gratuluję!!! Dziękuję klasom za udział w konkursie, a wychowawcom za wsparcie.

W październiku wychowankowie SP2 uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych zorganizowanych przez Miejskiejską Bibliotekę Publiczną w Chełmnie. Uczniowie zwiedzili filię dla dzieci, czytelnię oraz tzw. „kącik talentów”. Dzieci zapoznane zostały z zasadami funkcjonowania biblioteki, sposobami wypożyczania książek i pracą bibliotekarza. Pani bibliotekarka omówiła potrzebę codziennego czytania książek w domu. Celem wizyty było rozwijanie wśród dzieci zainteresowań literaturą dziecięcą i zachęcanie rodziców do czytania dzieciom. Na koniec pobytu dzieci wypożyczyły swoją ulubioną książkę. Dziękujemy za miłe zajęcia!
Kontakt z żywym słowem wyparła telewizja, telefon komórkowy i tablet, których narzędziem jest głównie obraz - nie język. W efekcie dzieci i młodzież rzadziej sięgają po książkę, co przekłada się na trudności w czytaniu i rozumieniu tekstu. Czytanie, zwłaszcza głośne, jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek, poza tym ma same zalety: uczy odróżniania dobra od zła, zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów, ćwiczy koncentrację i umiejętność słuchania, pozwala wspólnie przeżywać z bohaterami książek emocjonujące przygody, no i przede wszystkim przygotowuje do wymagań, jakie stawia nauka w szkole.

Więcej...

We wtorek 16 października uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie kaligraficznym ,,NO TO SIĘ POPISZ". Konkurs odbył się w szkolnej bibliotece. Zadanie konkursowe polegało na starannym przepisaniu rozdziału książki: klasy 4-5 - ,, Pinokio", klasy 6-7 - ,,Oskar i pani Róża", klasy 8 i 3 Gim. - ,,Kłamczucha". Konkurs oprócz rozwijania zainteresowań talentów uczniów miał na celu rozwijanie umiejętności kształtnego i pięknego pisma. Oprócz tego rozwijał wrażliwość na piękno języka polskiego.
Ruszyła kampania wyborcza do SU. Oto nasi kandydaci: Karolina Chojnacka VIA, Bartosz Mazurkiewicz VIA, Dagmara Wziątek VIA, Vanessa Lewandowska VIB, Agata Buchholz VIC, Alicja Stalmierska VIIIC, Magdalena Brzozowska VIIIC, Julia Ziółkowska VIIIC, Jakub Grzeszczak VIIIC, Karol Maćkowski VIII A, Mateuz Kalkiewicz VIIIA, Karolina Efta IIIA, A ngelika Szymańska IIIA, Patrycja Michalska IIIA, Martyna Nitka IIIA, Patryk Bielec IIIA.
Po raz kolejny w naszej szkole przeprowadziliśmy ćwiczenia ewakuacyjne. Nasi uczniowie mogli w praktyce przećwiczyć jak należy bezpiecznie opuścić zagrożone miejsca. Dodatkową atrakcją była możliwość obserwowania strażaków w ich pracy. Ewakuacją w obu budynkach sprawnie i profesjonalnie kierowały p. dyrektor Renata Ulatowska oraz p. dyrektor Mariola Stachewicz. W rolę poszkodowanego wcieliła się p. Dorota Wasilkowska.
Podczas tegorocznych zajęć z języka niemieckiego będę kontynuować realizację podjętych w roku ubiegłym działań, wynikały one z wdrożenia innowacji pedagogicznej:”Z nami poczujesz język obcy wszystkimi zmysłami!” Pierwszy miesiąc nauki zakończymy spotkaniem muzycznym z językiem. Klasy siódme śpiewać będą „Zahlenlied, Die Rӓder vom Bus, Grün, grün sind ... und Geiles Himmelblau”. Klasy ósme poznają “So ein schӧner Tag, Tante aus Marokko, Frozen”. Mam nadzieję, że również tegoroczna edycja wspomnianej innowacji przyniesie uczniom radość z nauki języka, jednocześnie budując ich językowe kompetencje.

We wrześniu przeprowadziliśmy warsztaty matematyczne dla uczniów klas IIIa i IIIb naszej szkoły.

W trakcie zajęć uczniowie klas szóstych zachęcali młodsze koleżanki i kolegów do rozwijania wyobraźni i aktywności matematycznej. Uczestnicy z radością i wielkim zaangażowaniem brali udział w matematycznych grach i zabawach z wykorzystaniem sześciennych kostek, magicznego trójkąta i Kart Grabowskiego.Dziękujemy paniom S. Mikiewicz i M. Pilkiewicz za umożliwienie przeprowadzenia innowacyjnych zajęć w ramach programu mPotęga.

Koordynatorki projektu: Roczniak Alicja i Kurzeja Dorota.

5 października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. Zaakcentowano go również w naszej szkole. W gabinecie pedagoga uczniowie losowali sentencje, a na każdych drzwiach witały nas zdjęcia uśmiechniętych twarzy. W szkolnej bibliotece uczniowie wykonali również "Order Uśmiechu", mogli również obejrzeć fragmenty komedii "Dzieciak rządzi". Nasi nauczyciele również włączyli się w celebrację tego dnia, bo przecież ... uśmiech jest lekiem na wszystko!
Dnia 8 października 2018 młodzież naszej szkoły wyjechała na Zieloną Szkołę do Piły Młyn w ramach projektu organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu pod hasłem: "Lubię tu być na zielonym". Celem projektu jest zapoznanie młodzieży z terenami chronionymi w województwie kujawsko - pomorskim. W poniedziałek zwiedziliśmy Muzeum Borów Tucholskich. Poznaliśmy ciekawe okazy zwierząt, historię i kulturę regionu. Odwiedziliśmy również Ośrodek Edukacji Przyrodniczej i Promocji Rezerwatu Biosfery, gdzie wysłuchaliśmy wykładu na temat rezerwatu. Po południu rozegraliśmy mecze piłki siatkowej i nożnej. Zabawa była przednia. We wtorek uczestniczyliśmy w zajęciach ornitologicznych, fotograficznych i chiropterologicznych. Wykonaliśmy mnóstwo zdjęć pod okiem specjalisty, obserwowaliśmy ptaki i poznaliśmy nietoperze regionu. Na koniec wykonaliśmy laurki - kopie naszych najlepszych fotografii.
W piątkowy wieczór 28 września 2018 r. uczniowie klas VIb, VIc, Vb i Vc uczestniczyli w warsztatach matematycznych pt. “ Matematyka z chełmińskimi zabytkami w tle” realizowanych przez Stowarzyszenie Oświatowe “Nasza Dwójka”. Panie A. Roczniak i D. Kurzeja przygotowały warsztaty, które rozwijały myślenie logiczne, aktywność matematyczną oraz doskonaliły rachunki pamięciowe z wykorzystaniem Kart Grabowskiego. Wszyscy uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności matematyczne podczas rozgrywek drużynowych w postaci stacji tj. “Krzyżak”, “Express”, mini quiz oraz rozwiązując szyfrogramy. W trakcie zabaw i konkursów wszystkim dopisywały humory oraz duża porcja energii. Po warsztatach uczniowie wspólnie zjedli pyszną kolację przygotowaną przez rodziców. Niezapomniana noc w Naszej “Dwójce” minęła bardzo szybko. Pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów. Serdeczne podziękowania dla pani Kamili Jasik- Gręźlikowskiej za pomoc przy realizacji zajęć i opiekę oraz rodzicom za wsparcie podczas rozgrywek i przepyszną kolację.

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt Samorząd Uczniowski klas I - V organizuje zbiórkę darów dla zwierząt ze schroniska w Toruniu. Potrzebna jest sucha karma, biały ryż, środki czystości i ręczniki papierowe. Produkty przynosimy do sali nr 16.

Stowarzyszenie Oświatowe „Nasza Dwójka”, działające przy Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmnie, wygrało V edycję konkursu grantowego mPotęga.

Więcej...

Było szukanie słodkości w bibliotece, upominki, głośne sto lat, a także top model, sprawdzenie znajomości nazw kosmetyków i wiele innych zabaw. Dziewczynki wykazały się kreatywnością, a chłopcy byli bardzo zadowoleni. ZABAWA NA CAŁEGO

29 września byliśmy świadkami historycznego wydarzeniami – odsłonięcia pomnika kawalerzysty, który stanął na chełmińskim rynku. Pomnik powstał z inicjatywy władz i mieszkańców miasta, a jego odsłonięcie miało uświetnić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomnik upamiętnia 8 Pułk Strzelców Konnych, który był związany z Chełmnem i zasłużył się w walce o wolność i niepodległość Polski. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni i zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta. My też złożyliśmy symboliczny kwiat pod nowym pomnikiem.

W dniach 13-14 września w Warszawie na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Więcej...

Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody 100 - lecia niepodległości Polski. 17 września młodzież gimnazjalna brała udział w Marszu Pamięci. Wraz z przewodnikiem Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Panią Anną Grzeszną – Kozikowską, odwiedzili miejsca pamięci związane z wydarzeniami II wojny światowej. Złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikami Nieznanego Żołnierza, Ofiar Faszyzmu i Katyńskim.

Harmonogram spotkań z rodzicami w roku szkolnym 2018/2019